به گزارش خبرگزاری الجزایر (واج) ، باکاری افزود، دوشنبه گذشته 79 کودک در مدرسه ای در بامندا ربوده شدند و آن ها امروز آزاد شدند .

وی اشاره ای به طرف رباینده و چگونگی آزادی Freedom دانش آموزان نکرد .نیروهای دولتی پیش از این، جدایی طلبان را عامل ربایش این دانش آموزان دانسته اما آن ها این اتهام را رد کرده بودند.

پس از ربوده شدن 79 دانش آموز و سه نفر از مربیان آن ها در کامرون ، «آنتونیو گوترش » دبیر کل سازمان ملل این اقدام را محکوم و خواستار آزادی فوری ربوده شدگان شد.

از یک سال پیش درگیری هایی میان نیروهای دولتی و جدایی طلبان( که به زبان انگلیسی تکلم می کنند) در غرب کامرون روی داده و منجر به کشته شدن بیش از 400 نفر و آواره شدن هزاران نفر دیگر شده است. جدایی طلبان می گویند در مناطقی که مردم به زبان انگلیسی سخن می گویند، نباید معلمان، دروس مدرسه را به زبان فرانسوی تدریس کنند.

«پائول بیا » رئیس جمهوری کامرون سه شنبه از جدایی طلبان در غرب این کشور خواست سلاح های خود را بر زمین بگذارند .

15 مهرماه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور افریقایی برگزار شد .هیات کل انتخابات کامرون اواخر مهرماه گذشته اعلام کرد ، «پائول بیا » رئیس جمهوری کنونی که از 36 سال پیش قدرت را در دست دارد، با کسب 71.28درصد آرا در انتخابات پیروز شده است.

جمهوری کامِرون کشوری است در غرب آفریقا و پایتخت آن «یائونده» است. زبان‌های رسمی آن فرانسوی و انگلیسی و واحد پول این کشور فرانک آفریقای مرکزی است.

کامرون که از جمله متحدان نظامی فرانسه و آمریکا در آفریقا محسوب می شود و یکی از کشورهای مهم تولید کننده نفت و کاکائو در آفریقا است، 24 میلیون نفر جمعیت دارد .خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

 

آیا این خبر مفید بود؟