به گزارش رکنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتد پرس، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، روز شنبه در دیدار هیأت‌های شرکت‌کننده در کنفرانس جوانان حزب متبوع خود گفت: این واقعیت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تاکید می کند که اولویت اصلی‌اش آمریکاست و شعار «اول آمریکا» را هم مطرح کرده است، ما باید برای دفاع از منافع مان به شکل مستقل آماده شویم.

مرکل گفت: این به معنای اقدام ضد آمریکا نیست بلکه بدان معنا است که بتوانیم از نظر ژئوپولتیک و جهانی به شکل مستقل عمل کنیم. برای موفقیت در این مسیر هم باید با هم و در چارچوب اتحادیه اروپا عمل کنیم.

صدر اعظم آلمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: اولویت ما نیروی نظامی نیست. نیروی نظامی آخرین گزینه ماست. باید همیشه برای یافتن راهکارهای سیاسی تلاش بشود. در عین حال باید گفت که در شرایط کنونی بدون اقتدار دفاعی نمی توان به اقتدار سیاسی دست یافت.

آنگلا مرکل همچنین گفت: اروپایی ها درباره چین و روسیه موضع روشن و مشخصی ندارند. او افزود: اروپایی ها باید موضع خود را در قبال تعامل با آفریقا هم مشخص کنند. اگر اروپا خواهان ایفای نقش است باید به شکل جمعی عمل کند. آفریقا بازار Store آینده است. این قاره جمعیت جوان بیشماری دارد. بیایید همیشه به آفریقا به عنوان یک مشکل نگاه نکنیم، بلکه باید به آن به عنوان قاره فرصت‌ها نگاه کرد.

آیا این خبر مفید بود؟