مریخ نورد ناسا چه ناگفته هایی دارد؟

در سالروز سفر اولین انسان به فضا از آخرین دستاوردهای شگفت‌انگیز جدیدترین مریخ ‌نورد ناسا گفته‌ایم و اهداف تیم عملیاتی برای رسیدن به موفقیت‌های بعدی.

به گزارش رکنا ، در حالی که حدود دو ماه از فرود موفقیت‌آمیز پیشرفته‌ترین مریخ ‌نورد ناسا به نام «استقامت» روی سطح سیاره سرخ می‌گذرد، اعلام شد بالگرد «نبوغ» که همراه این مریخ ‌نورد بوده، بر فراز سطح مریخ به پرواز درخواهد آمد تا تحقیقات بیشتری انجام دهد. این اتفاق تقریبا همزمان شده است با سالروز سفر «یوری گاگارین» فضانورد روسی به عنوان اولین انسان به فضا در سال 1961 میلادی. به این بهانه و در پرونده امروز زندگی‌ سلام به دستاوردهای هیجان‌انگیز و جالب مریخ نورد جدید ناسا مثل استقرار اولین بالگرد بر سطح مریخ، اولین سلفی منتشر شده از سطح این سیاره و ... پرداخته‌ایم و عملیات پرواز بالگرد آن را به زبان ساده توضیح داده‌ایم.

«یوری گاگارین» که بود و چه کرد؟

یوری الکسی‌یویچ گاگارین، ۹ مارس ۱۹۳۴ میلادی در روستای کلوشینو در نزدیکی شهر گژاتسک شوروی سابق به دنیا آمد. او همزمان با تحصیل به عضویت باشگاه هوایی ساراتف کشورش درآمد تا پرواز با هواپیمای سبک را فرا گیرد. یوری با رتبه درخشان از هنرستان

دانش آموخته شد و در سال ۱۹۵۵ هم نخستین پرواز انفرادی خود را انجام داد. سال ۱۹۶۰، سازمان فضایی شوروی پس از مراحل متعدد گزینشی، ۲۰ نفر از جمله گاگارین را برای پست فضانوردی برگزید. صبح روز چهارشنبه ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی، یوری گاگارین از پایگاه فضایی بایکونور سوار بر موشک فضاپیمای وستوک ۱، اولین انسانی شد که به فضا سفر کرد. یک ساعت پس از پرتاب سفینه، وقتی مشخص شد که مأموریت به خوبی پیش می‌رود، خبرگزاری رسمی شوروی خبری را که تا آن لحظه کاملا سری بود، این گونه اعلام کرد: «اتحاد جماهیر شوروی یک انسان به فضا فرستاد». نخستین جمله‌هایی که گاگارین به زمین مخابره کرد، این‌ها بود: «پرواز به خوبی ادامه دارد، دید خوبی دارم، من زمین را می‌بینم، این‌جا خیلی زیباست.» این پرواز در کل ۱۰۸ دقیقه طول کشید. سپس او نزدیک ساحل رود ولگا فرود آمد، این نقطه از منطقه پیش‌بینی شده برای فرود فاصله زیادی داشت و کسی برای استقبال از او حاضر نبود. همسر جنگلبان محلی و نوه ۶ ساله‌اش اولین کسانی بودند که گاگارین را پس از فرود دیدند.

یوری گاگارین ماجرا را این گونه تعریف می‌کند: «آن‌ها وقتی مرا با لباس و کلاه فضایی و چتر نجاتم دیدند، ترسیدند و عقب رفتند. من به آن‌ها گفتم نگران نباشید من هم مثل شما شهروند شوروی هستم، همین الان از فضا برگشتم و دنبال تلفن می‌گردم که به مسکو زنگ بزنم!». یوری هفت سال پس از سفر فضایی‌، در یک سانحه هوایی در زمان پرواز تمرینی با هواپیمای میگ ۱۵ دچار سانحه شد و سقوط کرد و از دنیا رفت.

تا امروز در مریخ بر «استقامت» چه گذشته است؟

سرانجام پس از فرود موفقیت‌آمیز مریخ ‌نورد بر سطح مریخ، این کاوشگر با وجود بررسی سنگ‌های اطراف محل فرود خود که نشانه‌هایی از تغییر شکل توسط باد و آب دارند، هنوز هیچ نشانه قطعی از حیات باستانی در این سیاره نیافته است. دانشمندان تا انجام اولین آزمایش پرواز نبوغ، سنگ‌های اطراف محل فرود استقامت را کاوش کردند که در اطراف این مریخ‌ نورد شاهد سنگ‌های کم‌رنگ‌تری نسبت به خاک تیره مریخ بودند. «راجر وینز» یک متخصص

زمین‌ شناسی در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس در نیومکزیکو که رئیس تیم ابزار لیزری «استقامت» است، می‌گوید: «از طریق این تجزیه و تحلیل دانشمندان می‌بینند که «ییگو»(یکی از سنگ‌های روی مریخ) نشانه‌هایی از حبس شدن آب در مواد معدنی خود دارد. این اکتشافات با آن ‌چه دانشمندان از «دهانه جیزرو» انتظار داشتند، مبنی بر این که ممکن است دارای سنگ‌های آتشفشانی باشد که احتمالا زمانی با آب ارتباط داشته‌اند، مطابقت دارد.»

«ماز» یکی دیگر از سنگ‌هایی است که مریخ نورد تاکنون با ابزار لیزری خود آن را بررسی کرده و مشخص شده که «ماز» از نظر شیمیایی شبیه سنگ‌های بازالت روی زمین است. به نظر می‌رسد بسیاری از صخره‌ها و سنگ‌های اطراف محل فرود «استقامت» توسط بادهای شدید تغییر شکل یافته‌اند. از جمله یک شیء تیره با شمایل عجیب و غریب که دانشمندان آن را به دلیل شباهتش به یک فک که روی یک سنگ نشسته «فُک بندرگاه» لقب داده‌اند. دانشمندان می‌گویند سنگ تیره دیگری وجود دارد که به نظر می‌رسد نه توسط باد، بلکه توسط آب فرسایش یافته است. این نشان می‌دهد که ممکن است این سنگ زمانی در آب روان و شاید در رودخانه باستانی که به دهانه جیزرو می‌ریخته است، قرار داشته است.

دانشمندان هنوز آتشفشانی بودن این سنگ‌ها را تشخیص نداده‌اند، اما اگر چنین باشد می‌تواند به تعیین سن بستر این دهانه کمک کند زیرا سنگ مذاب عناصر رادیواکتیو را به دام می‌اندازد که با سرعتی قابل پیش‌بینی پوسیده می‌شوند و می‌توانند به عنوان یک ساعت برای تشخیص زمانی استفاده شوند که این سنگ‌ها ذوب شده‌اند. مریخ ‌نورد استقامت در طول ماموریت خود حدود ۳۰ لوله حاوی خاک و سنگ مریخ را جمع‌آوری و آن‌ها را روی سطح مریخ رها می‌کند تا یک مریخ‌ نورد دیگر در ماموریت آینده‌اش بتواند آن‌ها را بازیابی کند و برای تجزیه و تحلیل به زمین بیاورد. این نمونه‌ها اولین نمونه‌های مریخی آورده شده به زمین لقب خواهند گرفت.

از شروع ماموریت تا دردسرهای یک فرود سخت

مریخ‌ نورد «استقامت» ساخت ناسا در تاریخ ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ برای مأموریت مدارگردی مریخ در ساعت ۷:۵۰ بعد از ظهر پرتاب شد و در ۱۹ فوریه ۲۰۲۱ در ساعت ۰۰:۳۰ (به وقت ایران) در مریخ فرود آمد. محل فرود آن دهانه مریخی «جیزرو» در نظر گرفته شده بود. استقامت که به بزرگی یک خودروی ‌سواری است با هفت ابزار علمی برای مطالعه سطح مریخ در دهانه جیزرو مجهز شده است.

تجهیزات مریخ‌ نورد در مجموع ۲۳ دوربین، دو میکروفون و یک دستگاه تهیه اکسیژن است. این مریخ ‌نورد همچنین بالگرد مریخی «نبوغ» را که پهپاد کوچکی است به همراه دارد. این پهپاد آزمایشی امکان پرواز این ‌گونه وسایل را در جو مریخ مشخص خواهد کرد. آزمایش فوق به این دلیل در وهله اول انجام می‌شود که بالگرد نبوغ هنگام رانندگی استقامت باید بالا سر آن پرواز و به آن در مسیریابی کمک کند. هم اکنون دانشمندان در حال برنامه‌ریزی برای نحوه سفر استقامت از محل فرود خود که به افتخار «اکتاویا باتلر» نویسنده داستان‌های علمی تخیلی نام‌گذاری شده، به صخره‌های مرتفع ۴۰ متری واقع در دلتای یک رودخانه باستانی هستند.

این دلتا که میلیاردها سال پیش توسط رودخانه‌ای که در مریخ جاری بوده، رسوب کرده و ایجاد شده، اگر اکنون وجود داشت می‌توانست یک مکان ایده‌آل برای زندگی میکروبی باشد اما مشکل این ‌جاست که یک تپه شنی بین استقامت و این دلتا قرار دارد که این مریخ ‌نورد نمی‌تواند از آن عبور کند. محققان در حال بحث در این باره هستند که این تپه شنی را ساعت ‌گرد یا پادساعت ‌گرد دور بزنند. دورزدن پادساعت‌گرد این تپه سفر کوتاه‌تری خواهد بود، در حالی که دور زدن ساعت‌گرد آن، استقامت را با انواع بیشتری از صخره‌ها و سنگ‌های جالب توجه مواجه می‌کند. اما هیچ‌ کدام از این‌ها احتمالا زودتر از خردادماه اتفاق نمی‌افتد.

داستان به دنیا آمدن نبوغ در مریخ!

«نبوغ» اولین وسیله‌ای است که در سیاره دیگری پرواز خواهد کرد و ناسا آن را به لحظه‌ پرواز برادران رایت در زمین تشبیه می‌کند. «میمی آنگ» مدیر پروژه نبوغ ناسا گفت: «در هر سیاره تنها یک پرواز برای اولین بار انجام می‌شود. برادران رایت اولین پرواز روی زمین را انجام دادند و نبوغ نیز آماده است تا اولین پرواز در مریخ را انجام دهد.» این بالگرد توسط وانیزا روپانی، (دختری در کلاس یازدهم دبیرستانی در آلاباما، که انشایی را به مسابقه «اسم مریخ ‌نورد را انتخاب کن» ناسا فرستاده بود) «نبوغ» نامیده شد. نبوغ سفر ۳۸۴ میلیون کیلومتری خود به مریخ را در شکم استقامت گذراند، سپس از آن جدا شد و در این سیاره به دنیا آمد. ناسا 16 فروردین اعلام کرد که این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری توانسته جدا از استقامت اولین شب را در مریخ بگذراند و آژانس فضایی آمریکا را یک قدم به اهداف پروازشان نزدیک‌تر کند. پس از پرواز نبوغ برای اولین بار، در حالی که بالگرد در هواست دوربین ناوبری و

ارتفاع سنج لیزری آن اطلاعات را به کامپیوتر ناوبری خواهند رساند تا اطمینان حاصل کند که نبوغ نه تنها در سطح، بلکه در وسط پروازگاه به وسعت ۱۰ در ۱۰ متر قرار دارد. سپس بالگرد مریخی فرود می‌آید و سطح دهانه جیزرو را لمس می‌کند و اطلاعات را از طریق مریخ‌ نورد استقامت به زمین می‌فرستد تا اتمام پرواز را تأیید کند. پیش‌بینی شده است که این بالگرد در اولین پروازش که در همین روزها انجام خواهد شد، تنها ۳ متر از سطح مریخ فاصله بگیرد. بنابراین می‌تواند در آن زمان چند مولکول دی‌اکسید کربن، نیتروژن و آرگون موجود در جو نزدیک سطح مریخ را کاوش کند و لحظاتی بعد اولین پرواز آزمایشی در یک سیاره دیگر آغاز خواهد شد. این پرواز هرچند کوتاه مشخص می‌کند که آیا «نبوغ» می‌تواند ادامه‌ ماموریت‌هایش را انجام دهد یا خیر؟ جالب است بدانید برای یادبود اولین پرواز برادران رایت در زمین، قطعه‌ای از هواپیمای آن‌ها همراه این بالگرد به مریخ فرستاده شده است. همچنین نبوغ داستان ما، به صورت فشرده یا بهتر بگوییم تا شده در شکم مریخ‌ نورد قرار داده شده و برای تا کردن آن از هنر اریگامی استفاده شده بود.

«نبوغ» در مریخ چه خواهد کرد؟

در پروازی که گفته شده 25 فروردین امسال انجام خواهد شد، این بالگرد با سرعت یک متربرثانیه اوج خواهد گرفت و وقتی به ارتفاع ۳ متر برسد برای ۳۰ ثانیه ثابت معلق می‌ماند و سپس فرود می‌آید. قرار است نبوغ با انرژی خورشیدی و با سرعتی 10برابر زمین(به دلیل اتمسفر رقیق مریخ) از روی مریخ به پرواز درآید. نکته جالب این که چون اتمسفر مریخ رقیق است ملخ‌های بالگرد به راحتی می‌توانند به سرعت 24 هزار دور در دقیقه برسند اما گرانش مریخ و جو، پرواز را دشوار می‌کند. شاید بزرگ‌ترین چالش پیش روی نبوغ هوای سرد مریخ با دمایی حدود منفی ۹۰ درجه باشد.

تا به امروز نبوغ به بدنه استقامت متصل بوده و برای گرم نگه داشتن خود از سیستم این مریخ‌ نورد استفاده می‌کرده است. از این پس باید از انرژی خورشیدی برای گرم نگه داشتن سیستم‌های خود در شب استفاده ‌کند که به یک باتری قابل شارژ متکی است. از آن ‌جا که مریخ برای مخابره رادیویی بی‌نقص بسیار دور است، کنترل کننده‌های پرواز نبوغ در ناسا نمی‌توانند آن را در حالی که در مریخ در حالت پرواز است، کنترل کنند. این بدان معناست که دستورات مربوط به دستورالعمل‌های پروازی از قبل به آن ارسال می‌شود و تیم عملیات باید همانند فرود استقامت یک بار دیگر «7 دقیقه وحشت» را تا دریافت گزارش از پرواز نبوغ تجربه کند. ‌

بعد از انجام پروازها، عملا ماموریت اصلی مریخ‌ نورد یعنی تلاش برای یافتن اشکال اولیه حیات باستانی شروع خواهد شد. محدوده اکتشاف یک وسعت ۴۵ کیلومتری است و تصور می‌شود که جیزرو یکی از بهترین مکان‌ها برای

جست وجوی زندگی باشد، چرا که شواهدی وجود دارد زمانی این ‌جا دریاچه‌ای بوده که رودی به آن می‌ریخته و در محل اتصال آن دلتایی هم ایجاد شده است. البته منظور از «زمانی»، میلیاردها سال پیش است!

از سال 2020 با شیوع کرونا، مردم تا جایی که توانستند از اجتماع فاصله گرفتند تا بتوانند زنجیره انتقال این بیماری را قطع کنند. در بعضی کشورها هم مردم به سمت روستاها و حاشیه شهرها رفتند، جایی ‌که آسمان شب‌هایش به دلیل آلودگی نوری کمتر نسبت به شهرها صاف‌تر به نظر می‌رسد و شما به راحتی می‌توانید ستاره‌ها یا حتی شاید یک بشقاب پرنده را در آسمان ببینید. فرض کنید برای فرار از بیماری کرونا به روستای پدری‌تان نقل مکان کرده‌اید و در تاریکی شب درحالی ‌که به آسمان خیره شده‌اید و ساندویچ می‌خورید، یک جسم مرموز را بالای سر خود می‌بینید و با خود می‌گویید آیا قرار است بعد از جان سالم به در بردن از کرونا گیر موجودات فرازمینی بیفتم؟

گزارش 300 مورد دیدن بشقاب ‌پرنده

شاید تعریف چنین داستانی برای شما غیرقابل باور به نظر برسد اما دیدن یک بشقاب پرنده یا چیزی شبیه یک سفینه فضایی برای مردم حاشیه شهر نیویورک این روزها به یک اتفاق کاملا عادی بدل شده‌ است به ‌طوری‌ که فقط در سال گذشته مردم حدود 300 مورد دیدن بشقاب پرنده در آسمان را گزارش کرده‌اند. براساس اطلاعات جمع‌آوری شده توسط National U.F.O مشاهده اشیای ناشناخته در سال 2020 در نیویورک تقریباً دو برابر شده، به 300 مورد رسیده و رو به افزایش است. همچنین این مشاهدات تا امروز در حدود 1000 مورد در سراسر آمریکا افزایش یافت و به بیش از 7200 مورد در چند سال اخیر رسید.

مردم و سازمان‌ها در این باره چه می‌گویند؟

تسخیر یک بندر توسط موجودات‌ بیگانه| خانم استرینگ‌فلو، 75 ساله که به تازگی یک یوفو را در آسمان دیده و گزارش داده، می‌گوید: «اول همه فکر می‌کردند من دیوانه هستم اما باید بگویم بندر Bear Creek در نیویورک، یکی از مکان‌هایی است که توسط موجودات بیگانه گرفته شده است.

بله، من و پنج نفر دیگر از اهالی یک شیء مرموز را به تازگی در آسمان دیده‌ایم. آن‌ها به سمت بالا می‌آیند و بعدش ناگهان یک صفحه دایره‌ای شکل در آسمان جرقه می‌زند، می‌چرخد، مستقیم بالا می‌رود، دوباره بلند می‌شود، متوقف می‌شود و برمی‌گردد. همه این‌ها با سرعت باورنکردنی اتفاق می‌افتد و نشان دهنده تسخیر این بندر است.»

اشتباه ‌گرفتن خفاش با یوفو| آقای داونپورت که از قدیم در خارج از شهر زندگی می‌کرده، نظر دیگری دارد. او می‌گوید: « هر جسم در حال چرخش در آسمان به معنی دیدن بشقاب پرنده نیست. بیشتر مشاهداتی که گزارش می‌شوند، مربوط به دیدن مواردی مانند پرندگان، خفاش‌ها، ماهواره‌ها، هواپیماها یا هواپیماهای بدون سرنشین است که مردم شهر کمتر عادت به دیدن‌شان در آسمان شب داشته‌اند.»

ترس مردم از اجسام شناور در آسمان| کریس دی‌پرونو، دستیار مدیر شعبه ایالت نیویورک Mutual U.F.O درباره رابطه شیوع کرونا و احتمال حمله فرازمینی‌ها می‌گوید: در نیویورک، ساکنان شهرها سعی کرده‌اند با مهاجرت به حومه شهر و روستاها از شر ویروس کرونا خلاص شوند بنابراین تعداد ساکنان در روستاها افزایش پیدا کرده و به همین دلیل مشاهدات یوفوها بالا رفته است. معمولا در تماس‌هایی که داریم به ما می‌گویند که اجسام شناور مرموزی در آسمان می‌بینند که بسیار ترسناک هستند و این مسئله دردسرساز شده است.»

گزارش ‌نکردن دیدن یوفو از ترس مسخره‌ شدن| یک افسر پلیس پارک ایالتی نیویورک، بازنشسته و 65 ساله که خواست نامش فاش نشود، از مردم شهرش خواست که در صورت مشاهده بشقاب پرنده، خونسردی خود را حفظ کنند. او از اتفاقی که برای خودش افتاده، می‌گوید: «چند وقت پیش یک شیء با طول زمین فوتبال را مشاهده کردم که در کنار پارکینگ ایالتی تاکونیک در آسمان شناور بود.» او ادامه داد که مردم نباید اجازه دهند ترس از مسخره شدن آن‌ها را از گزارش آن چه می بینند منع کند چرا که اگر افراد کافی U.F.O را مشاهده کنند، دنیا باور خواهد کرد که آن‌ها حقیقت را می‌گویند.

اختصاص 2 تریلیون دلار برای کشف حقیقت

کمتر از دو ماه پیش، پنتاگون فاش کرد کارگروه ویژه‌ای را برای بررسی به اصطلاح «پدیده‌های هوایی ناشناخته» تشکیل داده‌ است. نتیجه تشکیل این گروه ویژه مشاهده سه فیلم است که توسط هواپیماهای نظامی ضبط شده است. این فیلم‌ها توسط خلبانان نیروی هوایی آمریکا منتشر شده که پدیده هوایی ناشناخته را نشان می‌دهد. در این فیلم خلبانان در حالی ‌که بسیار هیجان زده شده‌اند شی ء مرموزی به شکل بشقاب پرنده را در آسمان می‌بینند و از نحوه چرخش آن در آسمان با هم صحبت می‌کنند.

به گزارش رویترز ، همین مسئله منجر شد تا در آوریل 2020 یک بسته اعتبار 3/2 تریلیون دلاری در اختیار وزیر دفاع و مدیر اطلاعات ملی برای تحقیق در بحث یوفوها و گزارش و انتشار آن برای عموم قرار بگیرد که تا امروز، گزارش رسمی در این باره منتشر نشده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟