ساخت روبات‌های کوچک، نرم و بی‌خطری که می‌توانند در محیط‌های زیستی مانند بدن انسان حرکت کنند، می‌تواند دستاورد بزرگی در مسیر درمان بیماری‌ها باشد.

این کار چندان هم ساده نیست، اما به تازگی تیمی از دانشمندان دانشگاه ایلینویز شیکاگو، روبات‌های بیوهیبریدی ساختند که می‌توانند با ساختاری مرکب از نورون‌های حرکتی و بافت عضلانی و تحت تاثیر نور و سایر محرک‌ها حرکت کند.

طاهر سیف، استاد مهندسی مکانیک این دانشگاه می‌گوید: اولین مدل موفقیت آمیز روبات‌هایی با این قابلیت، از سلول‌های اسپرم الگوبرداری شده بود. این روبات‌های تک دم که در ساخت آن‌ها از بافت قلبی استفاده شده بود، می‌توانستند شنا کنند، اما قادر به حس محیط و تصمیم گیری نبودند.

به گفته این محقق، او و همکارانش در ادامه طرح قبلی، مدل جدیدی از روبات را ارائه داده اند که از داربست نرمی از بافت ماهیچه‌ای اسکلتی و نورون‌های حرکتی حساس به نور تشکیل شده است؛ منشا بافت‌های به کار رفته در این روبات سلول‌های بنیادی موش است.

روبات جدید دو دم دارد، به علاوه این روبات زیستی تحت تاثیر نور و محرک‌هایی که بافت عضله را تحریک می‌کند، به جلو حرکت می‌کند.

این روبات کاملاً زیست تخریب پذیر است و بدون نیاز به باتری یا نیروی خارجی می‌تواند حرکت کند، در حالی‌که نسخه‌های قبلی از سیگنال‌های الکتریکی برای تحریک بافت به کار رفته در روبات استفاده می‌کردند.

کاربرد نورون‌های حرکتی حساس به نور و بافت عضلانی تحریک پذیر در این ایده، هدف طولانی مدت این تیم بوده است تا این روبات‌ها را به ماشین‌های هوشمند تبدیل کنند.

نتایج این تحقیق در مجله Proceedings of the National Academy of Science منتشر شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟