اگر شما هم جزو علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی و کهکشان هستید، بی‌شک از اینکه نمی‌توانید براحتی به رصدخانه‌ها بروید و ستارگان را ببینید گلایه‌مندید. اما بهتر است بدانید که تکنولوژی، با ارائه نرم‌افزارهایی خاص، مسیر دسترسی شما به ستاره‌ها را بسیار کوتاه کرده است.

یکی از این نرم‌افزارهاStellarium است. یک نرم‌افزارکه درست مانند یک رصدخانه یا آسمان‌نما عمل می‌کند و شما می‌توانید روی کامپیوتر، تبلت یا لپ‌تاپ و گوشی هوشمند خود یک کهکشان پرستاره داشته باشید.

با ورود به این نرم‌افزار درواقع یک آسمان سه‌بعدی را می‌بینید که کاملاً واقعی به چشم می‌آید و همان چیزی که شما با چشم غیرمسلح، دوربین دوچشمى یا یک تلسکوپ می‌توانید مشاهده می‌کنید را نشان می‌دهد. اما چگونه؟ در پاسخ باید گفت که تنها کافی است مختصات طول و عرض جغرافیایی منطقه مورد نظر خود را در اختیار نرم‌افزار قرار بدهید تا آسمان آن منطقه را مشاهده کنید. جالب اینجاست که آسمان هر منطقه را می‌توانید با جزئیات و کیفیت بالای ستاره‌ها روی دسکتاپ کامپیوتر خود ببینید. این نرم‌افزار در واقع قابلیت نمایش بیش از 600هزار ستاره را دارد و می‌توانید با کمک آن، صور فلکی را نیز براحتی مشاهده کنید.

در این نرم‌افزار کهکشان راه شیری نیز بسیار زیبا و واقعی به نمایش درمی‌آید و حتی می‌توانید شاهد یک طلوع و غروب خورشید زیبا و شبیه‌سازی شده باشید که بسیار واقعی به نظر می‌رسد. چشمک ستاره‌ها، ستاره‌های دنباله دار و شبیه‌سازی کسوف و خسوف نیز بخشی دیگر از توانمندی‌های این نرم‌افزار محسوب می‌شود. اگر شما هم به ستاره‌شناسی علاقه‌مندید و می‌خواهید این نرم‌افزار را در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را به‌صورت رایگان از وب سایت p30world.com بارگذاری کنید.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟