دوماهواره کیوب ست که همراه لندر «اینسایت» به مریخ ارسال شدند و اطلاعات فرود آن را به زمین ارسال کردند، اکنون خاموش شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دو ماهواره کوچک متعلق به ناسا در فاصله چند میلیون مایلی زمین از کار افتاده اند.

ماهواره های کیوب ست که WALL-E و EVE لقب گرفته بودند، سال گذشته همراه لندر« اینسایت» به سمت مریخ ارسال شدند.

هنگامیکه در نوامبر گذاشته «اینسایت» روی مریخ فرود آمد، این ماهواره ها نیز همراه آن به مریخ ارسال شدند. هنگام فرود «اینسایت» روی سطح سیاره آنها این فرایند را از بالا رصد کردند و اطلاعاتی دقیق از وضعیت را به زمین ارسال کردند.

البته ناسا این طرح را به طور آزمایشی انجام داده بود و ماهواره ها پس از رصد فرود «اینسایت» تا حدود یک ماه پس از فرود به زمین اطلاعات ارسال می کردند. این نخستین بار بود که چنین آزمایشی انجام می شد.

اما در هفته جاری ناسا اعلام کرد بیش از یک ماه است که این ماهواره ها اطلاعاتی به زمین ارسال نکرده اند و به نظر نمی رسد دیگر اطلاعاتی ارسال کنند.

ماهواره WALL-E از زمان پرتاب در ماه می ۲۰۱۸ با نشتی سوخت دست و پنجه نرم می کرد و آخرین بار در ۲۹ دسامبر اطلاعات رادیویی به زمین ارسال کرد. این ماهواره اکنون ۱.۶ میلیون کیلومتر دورتر از مریخ است.

EVE نیز در ۴ ژانویه خاموش شد و اکنون احتمالا حدود ۳.۲ میلیون کیلومتر از سیاره سرخ دور شده است.

WALL-E و EVE نخستین ماهواره های کیوب ست بودند که برای انجام ماموریتی به اعماق فضا ارسال شدند. آنها در حقیقت بخشی از یک طرح ۱۸.۵ میلیون دلاری بودند تا قابلیت ارسال اطلاعات از دستگاه های کوچک و ارزان از اعماق فضا به زمین آزمایش شود.

 برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟