در این میان خالی از لطف نیست که نگاهی به برترین جست‌وجوهای کاربران در فضای مجازی داشته باشیم و ببینیم مردم جهان بیش از همه به چه کلیدواژه‌هایی علاقه داشته‌اند و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن به سرچ در موتورهای جست‌و‌جوی قدرتمند جهان پرداخته‌اند.

جای خالی فناوری در واژه‌های جست‌و‌جو

بـــرای بررســــی پرطـــرفدارترین جست‌و‌جوها در فضای مجازی ابتدا باید گفت که اکنون چندین موتور جست‌وجو در جهان از جمله بینگ، یاهو، Ask.com، AOL.com، Baidu و DuckDuckGo فعال است که البته گوگل از نظر محبوبیت در صدر قرار دارد. گوگل با دراختیار داشتن سهم 73درصدی از جست‌و‌جوی بازار در صدر موتورهای جست‌و‌جو قرار گرفته و محبوب‌ترین در جهان محسوب می‌شود چرا که کاربران به آن توجهی ویژه دارند. جالب است بدانید که سهم گوگل در جست‌و‌جوهای تلفن‌های هوشمند و تبلت از این رقم نیز فراتر رفته و به 81درصد می‌رسد. اما در محبوب‌ترین موتور جست‌و‌جوی جهان کدام یک از واژه‌ها در سال 2018 میلادی بیشتر مورد جست‌وجو قرار گرفته‌اند؟ پاسخ این سؤال در گزارش «سیمون راجرز» یک ویرایشگر داده (Data Editor) نهفته است که در آزمایشگاه گوگل نیوز فعالیت دارد.

«سیمون راجرز» در بررسی‌های خود به نتایج جالب توجهی دست یافت و موضوع را در یک پست وبلاگی گوگل اعلام کرد. وی در این پست یادآور شده است با وجود تمام وقایع تراژیک که در سال 2018 رخ داد و با اینکه در این سال اخبار بد زیادی به گوش مردم رسید، کاربران در سراسر جهان، واژه خوب(good) را بیش از همیشه مورد جست‌و‌جو قرار داده‌اند.

وی که جست‌وجوی گوگل در امریکا و جهان را به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده، یادآور شده است: با بررسی برترین نتایج جست‌وجو در سال 2018 مشخص شد برخلاف سال‌های گذشته که اخبار مربوط به فناوری در صدر جست‌وجوها قرار داشت، امسال خبری از این عناوین نبود. درمقابل، امسال انتخابات، جام قهرمانی، سلبریتی‌ها و حوادث غیرمترقبه در صدر جست‌وجوهای گوگل جای داشتند.

در پست وبلاگی«سیمون راجرز» همچنین آمده است: اگر لیست برترین جست وجوهای گوگل را به دسته‌های متفاوت تقسیم کنیم، می‌توان دید که در میان شخصیت‌ها و سلبریتی‌ها، «مگان مارکل» عروس خانواده سلطنتی و همسر شاهزاده «هری» بیشترین میزان جست‌وجو را در سال 2018 به خود اختصاص داده است. از دیگر سلبریتی‌هایی که در گوگل بسیار مورد توجه بوده‌اند می‌توان به «تریستان تامپسون» بسکتبالیست کانادایی اشاره کرد. «سیلوستر استالونه» بازیگر امریکایی که در ایران با نقش‌های «رمبو» و «راکی» شناخته می‌شود هم یکی دیگر از شخصیت‌های معروفی است که بیشترین میزان جست‌وجو را در گوگل به خود اختصاص داده است. از دیگر شخصیت‌هایی که در گوگل بیشترین جست‌وجو را در سال 2018 میلادی داشته‌اند می‌توان به «دمی لواتو» (Demi Lovato) یکی از برترین موزیسین‌ها اشاره کرد. Avicii موزیسین سوئدی و آنتونی بورداین سرآشپز و مجری امریکایی هم بخش دیگری از سلبریتی‌هایی هستند که در لیست جست‌وجوی گوگل در ردیف برترین‌ها قرار دارند.شخصیت‌هایی که در سال 2018 چشم از جهان فرو بسته‌اند ازجمله «استن لی»، «استفان هاوکینگ» و «مک میلر» خواننده و رپر امریکایی نیز در لیست جست‌وجوهای برتر گوگل قرار دارند. وقتی هم که نوبت به اخبار می‌رسد طوفان «فلورانس» و همچنین طوفان «مایکل» در صدر جست‌وجوهای گوگل مردم در جهان قرار گرفته است. عروسی سلطنتی، بخت آزمایی و نتایج انتخابات در امریکا و سایر کشورها همچون پاکستان نیز بخش دیگری از موضوع‌هایی بوده است که در لیست گوگل بیشترین جست‌وجو را به خود اختصاص داده است. کاربران به فیلم‌ها هم بی‌توجه نبوده‌اند و با نگاهی به واژه‌های جست‌وجو شده می‌توان دریافت که مردم جهان به کدام یک از فیلم‌ها علاقه بیشتری داشته‌اند یا برایشان جذاب‌تر بوده است. در سال 2018 فیلم‌هایی همچون پلنگ سیاه(Black Panther )، Deadpool 2 و Venomدر این زمینه در صدر جست‌وجوهای کاربران در موتور جست‌وجوی گوگل قرار داشته است.

اما لیست واژه‌های پرطرفدار در گوگل در سال 2018 نسبت به سال 2017 چه تفاوتی داشته است؟ در پاسخ باید گفت که در سال 2017 میلادی آیفون 8، آیفون ایکس و بیت کوین در لیست جست‌وجوهای برتر گوگل جایگاه ویژه‌ای داشتند. البته این بدان معنا نیست که تمام رتبه‌های برتر لیست جست‌وجوهای گوگل در اختیار حوزه فناوری قرار داشته است بلکه شاهد واکنش مردم به موضوع‌های سیاسی، جغرافیایی و... نیز بودیم. به‌عنوان مثال در سال 2017 علاوه بر فناوری شاهد بودیم که کلید واژه طوفان «ایرما» و همچنین طوفان «هاروی» دیگر جست‌وجوهای برتر گوگل را به خود اختصاص دادند. طوفان هاروی یکی از خسارت بارترین طوفان‌های تاریخ امریکا محسوب می‌شود و خسارتی بیش از یک میلیارد دلار به جای گذاشت. گفتنی است در این طوفان بیش از یک میلیون نفر مجبور شدند که خانه‌های خود را ترک کنند. طوفان «ایرما» نیز که در اوایل سپتامبر 2017 در فلوریدا و کارائیب رخ داد سرعتی معادل 185متر بر ساعت داشت و منجر به مرگ حداقل 84نفر شد.

برترین‌های 2017

در سال 2017 ماجرای تیراندازی در لاس وگاس هم بسیار مورد توجه مردم جهان بود چرا که یکی از واژه‌های برتر مورد جست‌وجو در گوگل، تیراندازی لاس وگاس بود. در این حادثه که اول اکتبر 2017 رخ داد، یک مرد مسلح به یک جشنواره موسیقی که در لاس وگاس در حال برگزاری بود حمله کرد و حادثه‌ای را رقم زد که درنهایت 58کشته و بیش از 500 زخمی به جا گذاشت. خورشیدگرفتگی کامل در امریکا که پس از 99 سال در این کشور قابل مشاهده بود نیز یکی دیگر از موضوع‌های مورد توجه کاربران جهان بویژه امریکایی‌ها در سال 2017 بود و به همین دلیل این واژه جزو جست‌وجوهای برتر قرار گرفت. جالب است بدانید اسپینرهایی که امروزه بیشتر ما با آن آشنا هستیم و برای آرامش گرفتن، آن را در دست می‌گیریم و می‌چرخانیم در سال 2017 تا این حد در جهان شناخته شده نبود و به‌همین دلیل هم کاربران برای آشنایی هرچه بیشتر با اسپینر، این واژه را در موتور جست‌وجوی گوگل سرچ کردند تا یکی از پرجست‌وجوترین کلیدواژه هارا رقم بزنند. گفتنی است که در سال 2016 نیز بازی«پوکمون گو» و آیفون 7 غالب جست‌وجوهای گوگل را به خود اختصاص دادند.

جست‌و‌جوی کاربران و یاهو

یکی دیگر از موتورهای جست‌وجو «یاهو» است. گفتنی است که «یاهو» نگاه ویژه‌ای به تکنولوژی داشته و یک لیست از برترین جست‌وجوها در این موتور جست‌وجو را در سال 2018 ارائه داده است. در این لیست مشخص است که کاربران به گوشی‌های هوشمند علاقه مندند و می‌خواهند از آن اطلاعات بیشتری به دست بیاورند چرا که نام گوشی شیائومی Redmi Note 5 در میان برترین جست‌وجوهای یاهو دیده می‌شود. ساعت‌های هوشمند و اپلیکیشن SHAREit هم بخش دیگری از جست‌وجوهای برتر یاهو در سال 2018 محسوب می‌شوند. همچنین واژه اینستاگرام، واتس اپ و Amazon Prime در صدر جست‌وجوهای یاهو بخش فناوری قرار دارند.

اما اگر به‌طور کلی به جست‌وجوها بنگریم می‌بینیم که برگزیت، جام جهانی و بازی رایانه‌ای Fortnite از برترین جست‌وجوهای یاهو محسوب می‌شود. «مگان مرکل» و «دونالد ترامپ» نیز از شخصیت‌هایی هستند که به نظر می‌رسد مردم جهان نسبت به آنها کنجکاوند چرا که از واژه‌هایی محسوب می‌شوند که بیشترین میزان جست‌وجو را در یاهو داشته‌اند. از دیگر واژه‌های پرجست‌وجو در یاهو در سال 2018 نیز می‌توان به عروسی سلطنتی پرنس هری و مگان مرکل، تنش‌های روسیه و دوشس کمبریج «کیت میدلتون» اشاره کرد. البته المپیک زمستانی که سال 2018 در پیونگ یانگ کره جنوبی برپا شد و Ken Dodd کمدین بریتانیایی که در سال 2018 چشم از جهان فرو بست نیز از دیگر واژه‌های پرجست‌وجوی یاهو محسوب می‌شوند. گفتنی است در سال 2017 «دونالد ترامپ» در صدر جست‌وجوهای یاهو قرار داشت و پس از آن برگزیت، تروریسم، کره شمالی، بازی تاج و تخت، «مگان مرکل» و «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هندوستان در لیست برترین جست‌وجوها قرار گرفتند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

میترا جلیلی

آیا این خبر مفید بود؟