وزارت صمت تفاوتی بین گوشی‌ های پرفروش و لاکچری نمی گذارد

امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با اشاره به مشکلات تخصیص ارز برای واردات موبایل گفت: متأسفانه در بحث تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات گوشی‌ تلفن همراه در ماه گذشته تنها 35 درصد از نیاز واردکنندگان از طریق ارز نیمایی تأمین شده است. در شرایط فعلی بازار موبایل در حال استفاده از گوشی‌های ذخیره شده ماه‌های گذتشه است و شرایط بازار به طور موقت تعادل خود را حفظ کرده ، چرا که از شدت تقاضای گوشی نیز کمی کاسته شده است.

وی در همین رابطه افزود: در صورت ادامه یافتن شرایط فعلی و ادامه یافتن محدودیت در تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات، در ماه‌های آینده تعادل عرضه و تقاضا در بازار موبایل برهم می‌خورد.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با اشاره به وضعیت ثبت سفارش گوشی‌های بالای 300 یورو گفت: به دلیل متوقف شدن اجرای مصوبه مربوط به عدم تخصیص ارز به گوشی‌های بالای 300 یورو توسط وزارت صمت، در حال حاضر محدودیتی برای ثبت سفارش و تخصیص ارز برای گوشی‌های بالای 300 یورو و برند اپل وجود ندارد.

ادامه یافتن ثبت سفارش گوشی‌های لاکچری با وجود مخالفت کارشناسان

اسحاقی با بیان اینکه تخصیص ارز برای واردات به صورت قطره چکانی است، اظهار داشت: در حال حاضر تمامی مدل‌های گوشی با شرایط یکسان ارز دریافت می‌کنند و تفاوتی بین گوشی‌های پرفروش و گوشی‌های بالای 300 یورو وجود ندارد.

وی ادامه داد: به باور انجمن واردکنندگان موبایل باید تمام نیاز مردم با سلیقه‌های گوناگون تأمین شود؛ اما در شرایطی که کشور با مشکلات ارزی دست و پنجه نرم می‌کند، بهتر است نگاه ویژه‌ای به واردات گوشی‌های زیر 300 یورو بشود و سیاست‌ گذاری در حوزه واردات گوشی بر اساس محدودیت منابع ارزی صورت پذیرد. به گفته وی تنها در صورت ایجاد تسهیلات برای واردکنندگان گوشی‌های زیر 300 یورو، می‌توان در مقابل کارشکنی‌های احتمالی در مقابل مصوبات قانونی دولت باشیم.

اکثر تقاضای بازار مربوط به گوشی‌های ارزان قیمت می‌شود

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با تأکید بر اهمیت واردات گوشی‌های مورد نیاز مردم افزود: به نظر می‌رسد که با توجه به محدودیت‌ در تخصیص ارز، بهتر است اولویت واردات برای گوشی‌های زیر 300 یورو باشد. به عنوان مثال اگر کسی تعداد زیادی گوشی‌های ارزان قیمت به کشور وارد می‌کند با سرعت بیشتری ارز مورد نیاز خود را دریافت کرده و به نوعی تسهیلات ویژه‌ای برای واردت گوشی‌های زیر 300 یورو دریافت کند.

اسحاقی با اشاره به میزان تقاضا موبایل در بازار ایران گفت: ما به طور میانگین، سالانه به 14 تا 15 میلیون گوشی نیاز داریم؛ به عبارت دیگر نزدیک به 1 میلیون و 300 هزار موبایل جدید در ماه مصرف می‌شود که البته با توجه به مقاطع زمانی خاص این مقدار افزایش و یا کاهش می‌یابد. به عنوان مثال به دلیل مجازی شدن فرآیند آموزش، در زمان شروع مدارس تقاضای جدیدی وارد بازار شد.

سالانه به 15 میلیون گوشی تلفن همراه نیاز داریم

وی ادامه داد: بر اساس آمار سامانه همتا، تا پایان مهر‌ماه سال جاری نزدیک به 6 میلیون و 500 هزار گوشی تلفن همراه به کشور وارد شده است که در مقایسه با مدت زمانی مشابه در سال گذشته کاهش واردت رو برو بودیم.

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با بیان اینکه در 12 ماه گذشته نزدیک به 15 میلیون گوشی وارد کشور شده است، اظهار داشت: باید به این مسئله توجه شود که زنجیره واردات و توزیع موبایل و فرآیند تأمین این کالا به صورت میانگین 45 تا 60 روز زمان می‌برد و در صورت ادامه یافتن مشکلات ارزی با کاهش واردات در ماه‌های پایانی سال 99 مواجه خواهیم شد.

تولید موبایل در داخل کشور در صورت رفع موانع موجود

اسحاقی با انتقاد از شرایط نامناسب موجود برای واردات موبایل گفت: حوزه واردات موبایل متولی مشخصی ندارد و وزارت صمت، وزارت ارتباطات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، سازمان همتا و نهاد‌های گوناگونی درگیر مسئله واردات موبایل هستند و متأسفانه سیاست واحدی در این زمینه وجود ندارد.

وی در پایان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تولید موبایل در داخل کشور گفت: متأسفانه حمایت‌های لازم برای تولید بخشی از گوشی‌های مورد نیاز بازار در داخل کشور صورت نگرفته است؛ البته در صورت برطرف کردن موانع موجود و مشخص شدن نهاد‌ اصلی متولی واردات و تولید موبایل در کشور، می‌توان بسیاری از گوشی‌های وارداتی زیر 150 یورو را در داخل تولید کرده و از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟