دپوی 4,5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرک/ ترخیص 580 هزار تن برنج از ابتدای سال

مهرداد جمال ارونقی افزود: در حال حاضر 3,5 میلیون تن کالای اساسی که 25 گروه کالایی را در برمی گیرد اعم از گندم، جو، ذرت، کنجاله سویا، روغن، دانه های روغنی و سایر اقلام مربوط به این گروه در بنادر و گمرکات کشور موجود است.

وی اظهارداشت: علاوه بر این یک میلیون تن کالای اساسی روی شناورهای حامل این اقلام در بنادر کشور وجود دارد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: این شناورها در حال تخلیه یا پهلو گیری در لنگرگاه ها برای تخلیه کالاها هستند.

وی افزود: سرجمع در شرایط حاضر 4,5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور بصورت دپو شده وجود دارد.

جمال ارونقی اظهارداشت: جدا از این چهار میلیون تن کالاهای غیر اساسی و غیر کانتینری در بنادر و گمرکات کشور موجود است که بیش از 80 درصد این اقلام مواد اولیه تولید، مواد واسطه ای، ماشین آلات سرمایه ایی مربوط به خطوط تولید و همینطور اقلام و تجهیزات مربوط به پروژه های تولیدی، ملی و راهبردی هستند.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم اکنون 96 هزار Teu کانتینر در بنادر و گمرکات کشور موجود است.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: برآوردها و بررسی های میدانی نشان می دهد 30 هزار باکس پر وارداتی در بنادر و گمرکات وجود داردکه این کانتینرها حاوی کالاهای اساسی و غیر کالاهای اساسی است.

وی افزود: برای مثال در شرایط حاضر بالای 200 هزار تن برنج در گمرکات کشور وجود دارد.

جمال ارونقی ضمن اشاره به اینکه گمرک یک سازمان اجرایی است، اظهارداشت: در حال حاضر 32 دستگاه و ارگان بطور مستقیم و غیر مستقیم با گمرک در ارتباط هستند و بطور حتم باید مجوزهای لازم برای کالاهای مختلف از این دستگاه ها گرفته شود.

وی ادامه داد: در بحث تجارت خارجی نکته ای که خیلی مهم است اینکه اخذ مجوز ثبت سفارش توسط صاحبان کالا الزامی است یعنی باید ثبت سفارش یا ویزای ورود کالا توسط صاحب کالا اخذ و بعد اجازه ورود به داخل کشور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: تشریفات گمرکی با ثبت سفارش و اخذ مجوزهای لازم و ارائه اسناد مربوطه به گمرک طی می شود و در نهایت می رسد به مصوبه هیئت وزیران در فروردین ماه سال 1397 مبنی بر اخذ و ارائه کد رهگیری بانک برای کالاها الزامی است یعن کالا با هر منشاء و رویه ای که وارد شده باشند چه بصورت بدون انتقال ارز و چه بصورت ارز ی بانک باید منشاء ارز آن کالا را تائید کند و پس از تائید یک کد صادر و به گمرک ارائه کند تحت عنوان کد رهگیری یا اعلامیه تامین ارز تا گمرک اجازه ترخیص کالا را با این کد داشته باشد.

وی افزود: بطورکلی تا این کد صادر نشود گمرک حق ترخیص کالا را ندارد.

جمال ارونقی بیان داشت: گمرک بر اساس مصوبات متعدد از جمله مصوبه شورایعالی امنیت ملی نسبت به ترخیص درصدی از این اقلام اقدام می کرد.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون فقط 580 هزار تن برنج ترخیص شده ولی اکثر این محموله ها بصورت درصدی ترخیص شده چون در صف تامین ارز بودند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران یادآورشد: گمرک این مصوبه را گرفته تا کالاهایی که در صف تامین ارز قرار دارند بصورت درصدی اجازه ترخیص داشته باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟