مصرف سموم در ایران کمتر از میانگین جهانی

به گزارش رکنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی کیخسرو چنگلوایی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه وظیفه داریم از بخش خصوصی و تولید کننده ها حمایت کنیم، افزود: این کار در اولویت کاری نخست ماست اما در گام بعدی باید تلاش کنیم تکنیکال را هم در کشور خودمان تولید کنیم.

وی ادامه داد: امسال ۷۵ درصد آفت کش ها ناشی از واردات مواد اولیه مؤثره و یا تکنیکال از خارج است و ۲۵ درصد محصول نهایی وارد می شود.

آقای چنگلوایی گفت: در گذشته سموم به طور کامل وارداتی بود در پی آن هستیم تا واردات را به صفر برسانیم.

وی افزود: پارسال ۱۷ قلم از واردات سموم به علت وجود مشابه داخلی حذف شد و امسال هم ۲۰ قلم در دست بررسی است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: برای کاهش واردات محصولات نمی توان یک شبه عمل کرد بلکه باید ساز و کار آن دیده و این کار به تدریج انجام شود زیرا وارد کننده هم تشکیلات و کارگرانی دارد و نباید به یک باره آن را قطع کرد.

آقای چنگلوایی افزود: ۴۰ شرکت از شرکت های عضو انجمن تولید کنندگان سموم، وارد کننده سموم هم هستند.

واردات سمومی که نمونه داخلی دارد ممنوع می شود

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: کل سمومی که توان تولید داخل را داشته باشیم بر اساس برنامه، واردات آن را به صفر می رسانیم ولی این کار امسال اتفاق نخواهد افتاد چون ثبت سفارشات در سال جاری انجام شده است.

آقای چنگلوایی افزود: از دو هفته آینده هر ثبت سفارش جدیدی که نمونه تولید داخلی آن موجود باشد، در جهت حمایت از تولید اجازه واردات آن محصول را نخواهیم داد .

وی ادامه داد: تفاهمنامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در جهت تولید مواد اولیه سموم منعقد شده است.

آقای چنگلوایی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چهار بار آگهی برای تولید مواد اولیه را اعلام کرد ولی کسی حاضر به شرکت در آن نشد.

وی با اشاره به اینکه سموم ما سرطان زا نیست ادامه داد: اکنون متوسط استفاده از سم در دنیا در هر هکتار ۲ ممیز ۸ دهم کیلوگرم و در کشور ما ۲ ممیز ۲ دهم کیلوگرم است و همچنین به ازای هر کیلوگرم محصولی که در دنیا تولید می شود ۶۵ صدم گرم سم استفاده می شود ولی در کشور ما ۳۵ صدم گرم است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: در کشور چین در هر هکتار ۱۸ کیلوگرم، ژاپن ۱۰ و نیم کیلوگرم و آمریکا ۳ و ۹ دهم کیلوگرم سم مصرف می کنند.

آقای چنگلوایی گفت: وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت همه سموم را کنترل می کنند و بیشتر محصولاتی که تولید می کنیم در رده محصولات سالم هستند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟