بیش از ۲ میلیون تن ذرت در کشور گم شد

به گزارش رکنا، محمدحسین زمانی راد با بیان اینکه بیشتر اقلام مصرفی مردم در ایران افزایش‌ یافته یا گران شده است اظهار داشت: بعضی از اقلام مصرفی تولید مرغ در یک سال اخیر افزایش بیش از 2 تا 4 برابر داشته است؛ به‌طور مثال کنجاله سویا که 2500 تومان بود در بازار آزاد به 8 هزار تومان، ذرت 1350تومانی به 3 هزار تومان و قیمت دارو و واکسن تا 4 برابر گران‌تر به فروش می‌رسد.

وی افزود: ستاد تنظیم بازار کشور تولیدکنندگان جوجه یک‌‌روزه را ملزم کرده است ماهانه 125 میلیون جوجه تولید کنند که برای پرورش این تعداد جوجه نیازمند بیش از 600 تن نهاده هستیم، اما آیا این مقدار نهاده در کشور موجود است و با قیمت مصوب به مرغدار می‌دهند؟

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان با بیان اینکه نخست باید نهاده را تأمین کنند بعد بگویند "این مقدار جوجه را پرورش دهید" گفت: در شرایط فعلی 30 تا 40 درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب به مرغداران کشور داده می‌شود و مابقی آن را مرغداران باید از بازار آزاد تأمین کنند؛ بنابراین با توجه به دونرخی بودن نهاده‌های مصرفی، نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار و اعلام آن به استانداری‌های کشور قابل‌قبول نیست.

مشکل جدیدی که مرغداران را به‌زانو درآورده است

آمده است ، زمانی راد با اشاره به تأخیر در ارسال نهاده‌ها برای مرغداران، عنوان کرد: مرغدار با هزاران مشکل هزینه خرید یک دوره نهاده را تأمین و از طریق سامانه بازارگاه خریداری می‌کند اما تأخیر دارد و ارسال آن به مرغداران 2 تا 3 ماه طول می‌کشد.

وی ادامه داد: جوجه وقتی در سالن آمد دان می‌خواهد اما با وجود تأخیر در ارسال سفارش‌ها مرغدار مجبور می‌شود نهاده خود را از بازار آزاد تأمین کند.

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان تصریح کرد: در برخی از مرغداری‌ها، مرغدار با دان آزاد پرورش را انجام و مرغ‌ها را به فروش می‌رساند اما همچنان دان دولتی به دستش نمی‌رسد.

ذرت‌های وارداتی به کشور کجا رفت؟

زمانی راد با اشاره به دیدار اخیر خود با رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد از ابتدای امسال تاکنون 3 میلیون و 400 هزار تن ذرت وارد کشور شد اما متأسفانه 900 هزار تن آن وارد سامانه بازارگاه شده و مابقی معلوم نیست کجا رفته است.

وی اضافه کرد: بیش از 2 میلیون تن ذرت وارداتی در کشور گم‌ شده است و دستگاه‌های نظارتی باید پاسخ دهند که این مقدار ذرت در کشور کجا رفته است.

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان با ابراز اینکه پیش از راه‌اندازی سامانه بازارگاه، مرغداران‌ دان موردنیاز خود را از شرکت پشتیبانی دام تهیه می‌کردند، تأکید کرد: اکنون دان به مرغداران فقط با حواله جوجه داده می‌شود و تا جوجه در سالن قرار نگیرد هیچ سهمیه‌ای برای مرغدار لحاظ نمی‌شود اما 3 ماه بعد دان به دست مرغدار می‌رسد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟