چهار شرکت بورسی مکلف به عرضه ۱۰۰ درصدی محصولات در بورس کالا شدند

بورس / شورای رقابت اعلام کرد: از آنجا که بازار اسلاک واکس در عرضه از وضعیت انحصاری برخوردار است، مصداق بازار کالاهای انحصاری تشخیص داده شده و در راستای تنظیم بازار، کلیه تولیدکنندگان مکلف به عرضه 100 درصدی محصول از طریق بورس کالا خواهند بود.

این گزارش می‌افزاید: کلیه واحدهای روغن‌سازی از جمله شرکت نفت سپاهان، ایرانول، بهران و پارس در جریان تولید، انواع محصول جانبی اسلاک واکس را تولید می‌کنند.

این در حالی است که همه تولیدکنندگان اسلاک واکس باید 100 درصد عرضه داخلی اسلاک واکس را صرفا از طریق بورس کالا انجام دهند. قیمت معامله در بورس بدون محدودیت قابت انجام می شود(سقف رقابت آزاد است).

شایان ذکر است لوبکات یکی از برش ها یا محصولات حاصل از پالایش نفت خام در پالایشگاه ها است که به عنوان خوراک اصلی شرکت‌های روغن‌ساز مورد استفاده قرار می گیرد. از لوبکات پس از طی فرایندی روغن پایه به دست می آید که به عنوان ماده اصلی در تولید روغن های موتوری، صنعتی و گریس از آن استفاده می شود.

اسلاک واکس (Slack Wax) نیز یکی از محصولات جانبی فرایند تبدیل لوبکات به روغن پایه اسلاک واکس است. در این فرایند ابتدا ترکیبات آروماتیک با استفاده از حلال از لوبکات جدا و محصول حاصله رفینت نامیده می شود. سپس در مرحله دوم ترکیبات پارافینیک از رفینت جدا می شود تا به روغن پایه تبدیل شود. در این مرحله محصول جانبی به نام اسلاک واکس تولید می شود که خوراک واحدهای پارافین ساز است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟