پیاده سازی و اخذ گواهینامه­ ایزو چند سالیست که در تمام کشورهای جهان با افزایش تقاضا روبرو شده است زیرا هریک از گواهینامه­های ایزو در صورت اجرا و معتبر بودن مزایایی برای سازمانی که آن­ها را اخذ کرده است در پی خواهند داشت که این مزایا در نهایت باعث افزایش ارزش افزوده برای سازمان مربوطه می­شوند.

 به همین دلیل مراکز زیر مجموعه سازمان بین المللی ایزو اقدام به صدور گواهینامه­ای تلفیقی با نام گواهینامه IMS کردند تا مدیران واحدهای تولیدی و خدماتی با اخذ آن بتوانند به صورت همزمان چندین استاندارد ایزو را در واحد تولیدی یا خدماتی خود پیاده کنند و به این ترتیب از مزایای آن­ها بهره­مند شوند.

Untitled-1

 

گواهینامه IMS چیست؟

گواهینامه IMS همانطور که گفته شد گواهینامه­ای تلفیقی از چندین استاندارد است که این استانداردها عبارتند از:

  • ایزو 9001 (سیستم مدیریت کیفیت محصولات و خدمات)
  • ایزو 14001 (سیستم مدیریت و حفاظت از محیط زیست)
  • ایزو 45001 (سیستم مدیریت ایمنی و سلامت)

بنابراین در حالت کلی استاندارد IMS (Integrated Management System) یک سیستم مدیریت یکپارچه است که به صورت همزمان بر کیفیت، ایمنی و سلامت محصولات و همچنین سازگاری آن­ها با محیط زیست نظارت دارد.

نکته مهم اینکه این گواهینامه توسط موسسات زیرمجموعه ایزو صادر می­شود و شامل سه استاندارد از سری استانداردهای مدیریتی ایزو می­باشد اما در سازمان بین المللی ایزو چنین گواهینامه­ای وجود ندارد، به عبارت دیگر این گواهینامه را موسسات صادر کننده گواهینامه­های ایزو برای راحتی مدیران بنگاه­های تجاری و خدماتی به وجود آورده­اند.

 البته این گواهینامه و سایر گواهینامه­های تلفیقی ایزو همگی مورد تایید سازمان بین المللی ایزو هستند پس از این نظر اصلا نگران نباشید.

معرفی جداگانه زیرمجموعه­های گواهینامه IMS

استاندارد ایزو 9001 که یکی از زیرمجموعه­های IMS است بر تمام مراحل تولید محصول و ارائه خدمات در سازمان نظارت داشته و در صورت وجود مشکل در هریک از مراحل با ایجاد تغییر در دستورالعمل­های آن باعث افزایش کیفیت محصول می­شود.

واحدهای تولیدی و خدماتی با اخذ گواهینامه ایزو 9001 به مصرف کنندگان محصولات یا دریافت کنندگان خدمات تضمین کیفیت می­دهند و به نوعی به آن­ها ثابت می­کنند که توجه و دقت کافی در زمینه کیفیت تولیدات و خدمات خود دارند.

استاندارد ایزو 14001 نیز که با نام مدیریت حفاظت از محیط زیست شناخته می­شود با نظارت بر مواد اولیه، مراحل تبدیل این مواد به محصول و محصول نهایی تولید شده از ورود آسیب به محیط زیست جلوگیری می­کند.

سازمان­های اخذ کننده گواهینامه ایزو 14001 با اخذ این گواهینامه به جهانیان ثابت می­کنند که در جهت حفظ محیط زیست کوشا هستند و در تمام مراحل خرید مواد اولیه تا عرضه محصول نهایی این سخن را سرلوحه کار خود قرار داده­اند.

استاندارد ایزو 45001 که از دیگر زیرمجموعه­های IMS است نیز به نوعی با حذف خطرهای احتمالی از کارکنان مجموعه و سایر افراد ذینفع و مرتبط محافظت کرده و ایمنی آن­ها را تامین می­کند.

اخذ گواهینامه ایزو 45001 با اثبات مسئله توجه به ایمنی کارکنان و افرادی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با سازمان مربوطه همکاری دارند، اعتماد میان کارکنان و مدیران را افزایش می­دهد.

در حال حاضر گواهینامه IMS شامل این سه استاندارد ایزو می­باشد، اما در گذشته این گواهینامه متشکل از ایزو 9001، ایزو 14001 و OHSAS 18001 بود پس هنگام اخذ گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) حتما به این مسئله توجه داشته باشید که گواهینامه اخذ شده شامل کدام استانداردها است.

2

آیا گواهینامه IMS  همان گواهینامه HSE است؟

برخی از افراد به اشتباه گمان می­کنند سری گواهینامه های IMS همان  گواهینامه HSE است که گاها موسسات صادر کننده این گواهینامه­ها باعث شکل گیری این تصور در ذهن افراد بی اطلاع شده­اند.

برای رفع ابهام و بررسی تفاوت میان IMS و HSE باید گفت: IMS همانطور که بارها در این مقاله اشاره شد متشکل از سه استاندارد ایزو 9001، 45001 و 14001 است اما HSE استانداردی مشابه ترکیب دو استاندارد ایزو 14001 و 45001 می­باشد.

بنابراین سازمانی که گواهینامه HSE را اخذ کند در زمینه کیفیت محصولات و خدمات خود هیچ تضمینی به مصرف کننده نمی­دهد زیرا عملا این گواهینامه هیچ تاثیری مستقیمی در کیفیت محصولات و خدمات سازمان نخواهد داشت.

بر این اساس گواهینامه IMS کامل­تر از گواهینامه HSE است و تاثیر بیشتری در پیشرفت سازمان مربوطه دارد، به همین دلیل ما به مدیران بنگاه­های صنعتی، خدماتی، تجاری و ... اخذ گواهینامه مدیریت یکپارچه (IMS) را توصیه می­کنیم.

نحوه اخذ گواهینامه IMS

اگر شما قصد اخذ گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) را دارید باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. تطبیق دستورالعمل­ها و برنامه­های اجرایی در سازمان با ضوابط ارائه شده در قالب استانداردهای ایزو 9001،14001،45001
  2. ثبت درخواست برای اخذ گواهینامه مربوطه در یکی از موسسات معتبر
  3. ممیزی و صدور گواهینامه IMS

نکات مهم در این زمینه:

√ همزمان با صدور گواهینامه IMS سه گواهینامه دیگر برای هریک از استانداردهای زیرمجموعه سیستم مدیریت یکپارچه نیز صادر می­شود

√ هزینه اخذ این گواهینامه بسیار به صرفه­تر از اخذ سه گواهینامه ایزو 9001،14001 و 45001 می­باشد

√ مراحل گفته شده مراحل اصلی دریافت گواهینامه مذکور هستند که هر مرحله خود مراحل دیگری را شامل می­شوند

√ موسسات معتبر صادر کننده گواهینامه مذکور قطعا در زمینه پیاده سازی سه استاندارد زیرمجموعه IMS نیز شما را یاری خواهند کرد

        3

 

معرفی موسسه معتبر برای دریافت گواهینامه IMS

ایزوسیستم شرکت دارای پروانه رسمی و معتبری است که شما برای دریافت گواهینامه IMS و سایر گواهینامه­های ایزو می­توانید به آن مراجعه کنید، این موسسه در اسرع وقت پس از ثبت درخواست گواهینامه معتبر ایزو خدمات پیاده سازی و صدور گواهینامه را به شما ارائه می­دهد.

ایزو سیستم تحت نظر سازمان صنعت، معدن و تجارت و با پروانه رسمی این سازمان فعالیت نموده و دارای e-namad و عضویت در انجمن مدیریت کیفیت ایران می باشد.

شما پیش از اخذ گواهینامه IMS و سایر گواهینامه­های ایزو می­توانید طی مشاوره رایگان تمام راهنمایی­ها و اطلاعات لازم را از کارشناسان ایزو سیستم دریافت کنید تا به این ترتیب بدون وقفه و در سریع­ترین زمان ممکن موفق به پیاده سازی و اخذ گواهینامه ISO مدنظر خود شوید.

همچنین در پیاده سازی ضوابط تدوین شده در قالب استانداردهای ایزو نیز می­توانید از کارشناسان ایزو سیستم کمک بگیرید.

تلفن تماس مشاوره رایگان اخذ ایزو :  ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳  -  ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳

منبع :

ایزوسیستم

https://isosystem.org

آیا این خبر مفید بود؟