آب و گاز محرومان رایگان می شود

پس از آنکه در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا که در حضور مقام معظم رهبری برگزار شد، یکی از راهکارهای کوتاه مدت کاهش فشار اقتصادی بر طبقه محروم جامعه، رایگان شدن آب و گاز برای مشترکان کم مصرف که اغلب جزو دهک های کم درآمد هستند مطرح شد، روز گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری، در این خصوص اعلام کرد: "آثار طرح برق امید در پایان آذر اعلام می‌شود. کسانی که کم‌مصرف هستند از دادن هزینه برق معاف خواهند شد. 30 درصد مردم دارای برق مجانی می‌شوند. همین کار در مورد گاز و آب نیز انجام خواهد شد. این کار ماندگار دولت تدبیر و امید است. آن نکته‌ای که امام فرمودند که آب و برق محرومان مجانی شود، در این دولت تحقق پیدا کرد. آن‌هایی که توهین کردند و گفتند آنچه امام گفته عملی شدنی نیست، اتفاقاً عملی شد."

پس از اعلام رسمی رئیس جمهور مبنی بر رایگان شدن آب و گاز برای مشترکان کم مصرف، بررسی اجرای این طرح در دستور کار وزارت نیرو و وزارت نفت قرار گرفت.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز در این خصوص گفت: "طبق تأکیدی که آقای رئیس‌جمهور داشتند، بعد از تصویب طرح برق امید در اوایل شهریورماه که زمان اجرای آن از ابتدای آبان‌ماه بود و شروع هم شده و امیداوریم اولین قبض برق را آخر آذرماه به به مردم گزارش دهیم که چه جمعیتی مشمول تخفیف 100 درصدی در بخش خانگی شدند، کار را روی موضوع آب هم آغاز کردیم."

وزیر نیرو تصریح کرد: "علیرغم تفاوت‌های این دو حیطه، برای اینکه فرهنگ اصلاح مصرف توسعه یابد، طرحی را آماده کردیم که در دولت هم بررسی و تصویب و امسال اجرایی می‌شود. در این طرح گروهی از مشترکان کم‌مصرف در آب نیز مشمول تخفیف 100 درصدی خواهند شد و امیدواریم این دو حرکت موجب شود که آثارش را در تشویق کم‌مصرفان در تابستان و در کاهش مصرفِ گروه پرمصرف نیز ببینیم."

قبض آب ، برق و تلفن قشر ضعیف شامل تخفیف می شود

محمدرضا پورابراهیمی عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز در این خصوص گفت: از کمک‌هایی که ما می‌توانیم انجام دهیم، تأمین خدمات ارزان‌قیمت لازم در بحث آب، برق، گاز و تلفن است، به‌طور مثال می‌توانیم نرخ خدمات اقشار ضعیف را تخفیف دهیم یا در بحث الگوی مصرف سقف معافیت وزارت نیرو را (که می‌گوید اگر مصرف از یک حدی پایین‌تر باشد از پرداخت هزینه معاف می‌شوند) افزایش دهیم تا شامل افراد بیشتری شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟