وزیر نفت: نفت ایران به بازار جهانی باز می گردد

وزیر نفت از احتمال بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی نفت بعد از رفت تحریم‌ ها خبر داد و تصریح کرد که برخی اعضای اوپک از بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی نگران هستند.

به گزارش رکنا، بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز در حاشیه نشست صد و هشتاد و یکم اوپک با اشاره به اینکه این نشست، نشست عادی اوپک بوده، افزود: در این نشست در مورد کارهای اداری و گزارشات مالی تصمیم گیری شد. 

وی ادامه داد: گزارشات فنی و اقتصادی در نشست اوپک پلاس که تا ساعاتی دیگر  برگزار می شود، بحث خواهد شد.

زنگنه تاکید کرد: این موضوع از ان جهت به جلسه اوپک پلاس موکول شد که تصمیم باید با هم گرفته شود. با توجه به شرایط بازار انتظار داریم توافق تمدید شود. 

وی با اشاره به اینکه در اوپک اصل بر اجماع است و همه باید توافق کنند، گفت: شرایط بازار طوری نشده که به اختلاف برسد.

زنگنه در واکنش به اینکه آخرین نشست اوپکی است که به عنوان وزیر نفت ایران در آن شرکت می کند، ادامه داد: خوشحالم که این بارسنگینی که از طرف مردم بر دوشم بود به سلامت و درستی و صداقت به زمین می گذارم.

وی افزود: همکار بعدی این بار را بر دوش بگیرد و اینجا هم خواستم با وزیر بعدی نفت ایران  همکاری کنند.  کار مهم وزیر بعدی بازگرداندن ایران به بازار و بازپس گیری سهم ایران از بازار نفت است. 

به گفته زنگنه، اوپک تنها سازمان جهان سوم است که در اقتصاد جهان تاثیرگذار است و معنا و مفهوم کلیدی که اوپک عمل کرده همکاری در عین رقابت و اختلاف سیاسی است.

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورها اختلافات جدی دارند با این حال کنار هم می نشینند و منافع را حداکثر می کنند.  مساله مهم این است که در عین اختلاف نظر سیاسی همکاری ها را ادامه دهیم.

آیا این خبر مفید بود؟