یک اکتشاف جدید گاز طبیعی در دریای سیاه

به گزارش رکنا، به نقل از بلومبرگ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، اکتشاف ذخایر جدید گاز طبیعی را در دریای سیاه اعلام کرد. تولید از این ذخایر در 2023 آغاز می‌شود.

شرک نفت دولتی تپائوی ترکیه 135 میلیارد متر مکعب گاز در میدان دریایی «آماسرا 1» اکتشاف کرده است. به این ترتیب میزان کل ذخایری که طی یک سال گذشته اکتشاف شده به 540 میلیارد متر مکعب می‌رسد.

طبق گفته مقامات ترکیه، شرکت تپائو قصد دارد عملیات توسعه این ذخایر گازی را خودش بر عهده بگیرد و احتیاجی به سرمایه‌گذاری خارجی ندارد.

ترکیه طی سال‌های اخیر عملیات اکتشاف نفت و گاز را در سواحل خود افزایش داده است. اردوغان اکتشاف‌های جدید انرژی را راه حلی برای بسیاری از آسیب‌پذیری‌های بلند مدت اقتصادی کشور می‌داند از جمله مشکل هزینه واردات انرژی که باید به ارز خارجی پرداخت شود.

ترکیه در سال گذشته میلادی 405 میلیارد متر مکعب گاز در چاه نفتی تونا 1 در میدان ساکاریا کشف کرد که بزرگترین اکتشاف آن در دریای سیاه بود.

این کشور در حال حاضر تقریباً تمام 50 میلیارد مترمکعب مصرف سالیانه گاز خود را وارد می‌کند. مقامات ترکیه انتظار دارند تولید داخلی تقاضای گاز کشور را 60 درصد افزایش دهد و تا 2030 به 80 میلیارد متر مکعب در روز برساند.

این اکتشافات همچنین این امکان را به ترکیه می‌دهد تا گاز ارزان‌تر را وارد کند و متوسطه هزینه سالانه انرژی خود را کاهش دهد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.
منبع:تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟