افت شدید واردات کالاهای اساسی / واردات گوشت به صفر رسید + جدول

به گزارش رکنا، این روزها قیمت گوشت قرمز در بازار به قیمتی رسیده است که بخش زیادی از مردم قدرت خرید این محصول را ندارد. بر اساس مشاهدات میدانی هرکیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در بازار 116 هزار تومان تا 135 هزار تومان و گوشت گوساله (مخلوط بدون استخوان) به 118 تا 130 هزار تومان رسیده است و میزان واردات این محصولات در سال جاری در مقایسه با سال قبل به‌ترتیب 100 درصد و 93 درصد کاهش یافته است.

در سال 1399، میزان واردات گوشت گوسفندی 2542 تن بوده که بر اساس آمار سامانه جامع تجارت میزان واردات (بر اساس تخصیص ارز 4200تومانی) این محصول در سال جاری صفر بوده است و گوشت گوساله از 8237 تن به 681 تن رسیده است.

مسئولان دولتی همواره میزان کمبود تولید گوشت قرمز و نیاز به واردات این محصول را در سال 100هزار تن عنوان می‌کنند اما در سال قبل با توجه به افزایش جهشی قیمت گوشت قرمز و به‌تبع آن کاهش مصرف، میزان کمبود این محصول 50هزار تن اعلام شده است.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام در سال گذشته نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز اعم از گوساله و گوسفندی را 900هزار تن اعلام کرد و گفت: سالانه 850هزار تن گوشت قرمز در داخل تولید می‌شود.

بنابر این گزارش در جدول سامانه جامع تجارت اشاره به میزان واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی نشده است اما شواهد امر در بازار مصرف نشان می‌دهد کاهش چشمگیر در این بخش نیز است زیرا واردات آن توجیه اقتصادی کمی برای واردکننده دارد و مردم قدرت خرید محصولات واردشده با این نرخ ارز را ندارند.

بنابر این گزارش میزان واردات دام سنگین نیز در سال جاری صفر بوده و دام سبک نیز 25 درصد کاهش یافته است.

واردات گوشت

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟