نقش بازار گردانان در بورس

تحلیلگران معتقدند که سهامداران باید نگاه بلند مدتی به بازار سرمایه داشته باشند، زیرا در کوتاه مدت امکان دریافت سود در بورس وجود ندارد.

به گزارش رکنا، نقش بازار گردانان در بازار سرمایه موضوعی است که تمام فعالان بازار بورس باید نسبت به آن آگاه باشند.

یک فعال بازار یا به اصطلاح بازارگردان بورس ، شخصی است که عضوی از یک شرکت است و در یک سیستم معاملاتی، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در یک قیمت معین می‌کند. گاهی افراد حقوقی یا شرکت‌هایی، به خرید و فروش دارایی‌های مالی مانند اوراق بهادار و یا دیگر کالاهای اقتصادی می‌پردازند. آنها با هدف کسب سود و با توجه به ماهیت عملکردشان، از نوساناتی که به طور ناخواسته قیمت‌ها را جابه‌جا می‌کنند، جلوگیری به عمل می‌آورند.

سهامداران بازار سرمایه همچون سایر سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری باید مجموعه ای از آموزش ها را فرا بگیرند. این روزها فعالیت در بورس بیش از هر زمان دیگری به دغدغه گروهی از افراد تبدیل شده است، به همین دلیل قصد داریم شما را با یکی از مفاهیم بازار سرمایه آشنا کنیم.

در تعریف بازارگردانی باید گفت فعالیت‌های بازارگردان طبق دستورالعمل با هدف تنظیم عرضه و تقاضا، تحدید دامنه نوسان قیمت و افزایش نقدشوندگی ورقه بهادار انجام می‌شود و بازارگردان نیز شخص موضوع بند ۱۵ ماده قانون بازار اوراق بهادار بوده که با مجوز سازمان بورس، اوراق بهادار معینی را بازارگردانی می‌کنند.

در این میان دامنه مظنه نیز دارای اهمیت بوده که به معنای حداکثر اختلاف بین قیمت سفارش خرید و سفارش فروش هر ورق بهادار به درصد است، بازارگردان آن ورقه بهادار را در سامانه معاملات بورس وارد می‌کند. این درصد نسبت به قیمت سفارش خرید محاسبه می‌شود.

برای اخذ مجوز بازارگردانی، متقاضی درخواست خود را برای بازارگردانی ورقه بهادار، به بورس ارائه می‌کند. این تقاضا باید براساس تعهدات متقاضی در مورد دامنه مظنه باشد.

شروع فعالیت بازارگردانی نیز برای هر ورقه بهادار، منوط به صدور مجوز فعالیت بازارگردانی توسط بورس خواهد بود و شرکت‌های کارگزاری که صلاحیت انجام فعالیت بازارگردانی را دارند، توسط سازمان به بورس اعلام خواهند شد تا بورس ظرف حداکثر ۱۵ روز پس از دریافت درخواست متقاضی، نظر خود را جهت اجازه شروع فعالیت بازارگردانی به متقاضی اعلام کند. در صورت موافقت با شروع بازارگردانی، شرایط بازارگردانی و تاریخ آغاز و پایان فعالیت مزبور در مجوز اعطایی ذکر خواهد شد.

سود بازارگردان ها از مابه‌التفاوت قیمت پیشنهادی خرید و فروش یا از طریق کارمزد عملیات، بدست می‌آید. پیاده‌سازی سیستم دارای بازار گردان، سبب بهبود مشخصه‌های کیفی بازار، همانند پایین آمدن هزینه‌های تراکنش و کاهش شاخص نوسانات سهم می‌شود. بازارگردان‌ها نقش مهمی را در ایجاد نقدشوندگی برای سهام، یا هر نوع اوراق بهادار دیگر ایفا می‌کنند. یکی دیگر از نقش‌های بازارگردان‌ها تضمین قیمت مرجع، برای یک دارایی است.

بازارگردان ، کارگزار یا معامله‌گری است که با اخذ مجوز لازم و با تعهد به افزایش نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار معین و تحدید دامنه نوسان قیمت آن، به داد و ستد آن اوراق می‌پردازد.

با پیاده سازی فناوری‌های جدید و استفاده از روش هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، مدل‌های معاملاتی متنوعی ایجاد شده است. این مدل‌ها با استفاده از داده‌های گذشته و پیش بینی آینده و همچنین با کمک آزمون و خطاهای مختلف به اجرای معاملات بازارگردانی سهام پرداخته‌اند. همچنین، با ایجاد پلت فرم های معاملاتی شبیه سازی شده، صنعت بازارگردانی را به سمت شکل گیری معاملات اتوماتیک و بی نیاز از دخالت نیروی انسانی نسبت به تصمیم‌گیری پیش برده‌اند که در آینده شاهد بازرگانی نوین خواهیم بود. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟