افزایش قیمت لوازم خانگی به نفع چه کسی است ؟

به گزارش رکنا و به نقل از شبکه لوازم خانگی، حمیدرضا اوتوئی در خصوص عوامل تأثیرگذار برافزایش قیمت لوازم‌خانگی اظهار داشت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشور و مردم ایران در سال1397 به اوج خود رسید و حتی دارو و لوازم پزشکی را تحریم کردند، همچنین افزایش قیمت ارز و خروج تولیدکنندگان برندهای لوازم‌خانگی خارجی از کشور در عرضه و تقاضا در بازار لوازم‌خانگی مشکلی ایجاد کرد.

رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی قم افزود: تولیدکنندگان داخلی با مشکلات تأمین مواد اولیه مواجه شدند و نتوانستند به تقاضای بازار پاسخ دهند که درنتیجه اجناس 3 تا 5برابر گران شد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که نوسانات ارز وجود داشته باشد و ثابت نشود، بر روی مواداولیه تولید اعم از فولاد و ورق و موادپتروشیمی تأثیر منفی گذاشته و به ثبات نمی‌رسد.

اوتوئی با اشاره به وضعیت خرید و فروش لوازم خانگی نیز عنوان کرد: یک اصل کلی دراین‌باره وجود دارد که بیشتر اوقات به دست فراموشی سپرده می‌شود و آن اینکه اصناف نقشی در افزایش قیمت کالای لوازم‌خانگی ندارند.

وی بابیان اینکه درواقع، برخلاف تصور عموم مردم به‌هیچ‌عنوان افزایش قیمت لوازم خانگی به نفع فروشندگان و فعالان در این عرصه نیست، ابراز کرد: افزایش قیمت‌ها سبب کاهش قدرت خرید مردم شده و بازار را از رونق انداخته و درنتیجه سبب کاهش سود فروشندگان و عرضه‌کنندگان در این عرصه می‌شود.

رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی قم خاطرنشان کرد: بنابراین متصدیان واحد صنفی بیشتر تمایل دارند قیمت کالاهای لوازم‌خانگی به‌صورت متعارف و نسبت به درآمد مردم افزایش یابد تا سود منطقی خود را دریافت کنند.

اوتوئی در خصوص پیش‌بینی از وضعیت آینده بازار خاطرنشان کرد: با وضع موجود در بازار لوازم‌خانگی آینده روشنی متصور نیست، ولی اگر مسئولین امر و مسئولان اقتصادی اعم از دولت و مجلس طرحی جدیدی ارائه ندهند همین وضع کنونی به‌صورت کجدار و مریض و نوسانات بالا و پایین شدن قیمت کالا‌ها بیشتر بر وضع نابسامان کنونی دامن می‌زند.

وی گفت: تنها در صورتی می‌توان به آینده وضعیت لوازم‌خانگی خوش‌بین بود که بازار ارز از تلاطم بیفتد و ثبات داشته باشد و دیگر اینکه مواد اولیه به دست تولیدکنندگان برسد تا بتواند با افزایش تولید بازار لوازم‌خانگی را کنترل کنند، در غیر این صورت با نبود اجناس و برندهای خارجی و نبود تولید کافی این سیر صعودی قیمت‌ها ادامه دارد.

وی در مورد واکنش مردم به گرانی‌ها اظهار داشت: با توجه به گرانی‌های اجناس لوازم‌خانگی و کاهش برندهای خارجی معتبر و با ضمانت و افزایش کالاهای لوازم‌خانگی تقلبی و قلابی مردم در خرید کالای لوازم‌خانگی محتاط‌تر شده‌اند.

رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی قم افزود: همچنین با افزایش قیمت کالاها تا چندین برابر قیمت اولیه و نیاز مردم برای خرید مخصوصاً جهیزیه خرید مردم نزدیک به نصف کاهش پیداکرده و مردم منتظرند با کاهش قیمت ارز مقداری از این گرانی‌ها مخصوصاً در بخش لوازم‌خانگی کاسته شود تا بتوانند کالاهای موردنیاز خود را تأمین نمایند.

وی یادآور شد: ازآنجا‌ییکه لوازم خانگی جزء ملزومات و مایحتاج اولیه و ضروری خانواده‌ها محسوب نمی‌شود، به همین دلیل خانواده‌ها بعد از تکمیل سبد نیازهای خانواده برای خرید لوازم خانگی اقدام می‌کنند که همین موضوع سبب رکود محسوسی در این زمینه شده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟