هشدار جدی به خریداران سکه

بازار سکه طی هفته‌های اخیر ریسک بالاتری را نسبت به دلار از خود بروز داده است. این واقعیت پیش از این نیز پیش بینی می شد. چرا که اگر قیمت دلار، نسبت به درهم دوبی، گاهی دچار حباب می‌شود و قیمت دلار نیز بر اثر انتظارات دچار اوج و حضیض می‌ شود، اما قیمت سکه علاوه بر حباب قیمت دلار، دچار یک حباب متورم در داخل خود نیز شده است. آخرین قیمت سکه امامی در بازار تهران در روز پنج شنبه معادل ۱۳ میلیون تومان بوده است. این قیمت از بهای ذاتی‌اش یک میلیون تومان فاصله گرفته است. این در حالی است که طی هفته‌های گذشته، قیمت سکه حتی فاصله ۲ میلیون تومانی نیز قیمت واقعی گرفته بود. در آن زمان حتی دلار سکه به مرز ۴۰ هزار تومان نیز می‌ رسید.

در واقع سکه بازان روی قیمت های بالای دلار بسته بودند. اما پس از آنکه مشخص شد قیمت دلار بالای ۳۰ هزار تومان دوام ندارد، و همین مسئله سبب شد تا حباب سکه از فراز ۲ میلیون تومانی، به محدوده یک میلیون تومان برسد. این اولین نشانه از این بود که قیمت سکه، خانه ای روی آب است.

دومین نشانه پس از انتخابات آمریکا نمایان شد، زمانیکه قیمت دلار تا ۲۳ هزار تومان دفعتا پایین آمد، حباب سکه تا مرز صفر نیز پایین کشید و قیمت وارد کانال ۱۱ میلیون تومان شد.این نشانه‌ها حاکی از آن است که قیمت سکه تنها در اثر انتظارات منفی متورم شده و کافی است این انتظارات به دلیلی، از هم پاشیده شود. هر گاه حرکت قیمت دلار به سمت نقطه تعادلی آغاز شود.

در بین قطع‌های سکه، فعلا ربع سکه بیشترین ریسک خرید را دارد. هر چه قطع سکه کوچکتر باشد، ریسک خرید نیز بالاتر است. ریسک خرید ربع در حال حاضر ۶۰ درصد است، یعنی ۶۰ درصد از قیمت اسمی ربع سکه بدون پشتوانه است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟