وزیر اقتصاد: باید از افزایش سود نرخ بین بانکی جلوگیری شود

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: نوسان در ذات بازار سرمایه است و این بازار عمدتا بر رفتار سهامداران و عرضه‌کنندگان وابسته است.

وی افزود: کاری که دولت می‌کند این است که با قواعد، نوسانات را به سمتی ببرد که شاخص‌ها به سمت بازار پایدار و در حال رشد حرکت کند. لذا کسانی که عرضه می‌کنند و کسانی که متقاضی هستند نقش مهمی را در این بازار دارند.

وزیر اقتصاد بیان کرد: اخیرا مباحثی مطرح شد که تأثیرگذار بود؛ مثلاً اینکه نرخ سود بانکی افزایش خواهد یافت اما این خبر تکذیب شد و شورای بورس هم درباره آن چیزی نگفت. نرخ سود بین بانکی بالا رفته که باید از این روند ممانعت و جلوگیری شود. باید از اظهارنظرهایی که در بازار معاملات اخلال ایجاد می‌کند، جلوگیری کنیم.

دژپسند با بیان اینکه برخی التهابات به‌خاطر بعضی اظهارنظرهایی است که در برخی امور بازار سرمایه مداخله‌گرانه صورت گرفته است، اظهار داشت: به نظر من این موضوع سبب می‌شود تا سهامداران حقیقی و خرد دچار زیان و خسران شوند. اگر ما مدافع منافع سهامداران خرد هستیم باید از اظهارنظرهایی که مداخله ایجاد می‌کند به‌شدت پرهیز کنیم. برای برخی سهامداران این نگرانی ایجاد شد که این شاخص روندی کاهنده داشته باشد. باید توجه داشته باشیم آنچه که ما را امیدوار می‌کند برنامه‌های ما برای عرضه است.

وی ادامه داد: سازمان بورس برنامه‌ای دارد تا پایان سال جاری می‌تواند 100 شرکت به صورت عرضه اولیه را عرضه کند. این یعنی خوشبختانه استقبال و اقبال خوبی وجود دارد و بنابراین کسانی که در بازار سرمایه وارد می‌شوند باید با دقت عمل کنند. اوراق برای تأمین مالی دولت نیست و بازار سرمایه ظرفیت‌هایی دارد. بازار بدهی جزئی از بازار سرمایه است.

وزیر اقتصاد گفت: تصمیم ما این است که تمام واگذاری‌هایمان در دولت در بازار بورس صورت بگیرد و این به‌خاطر نقش و اهمیت بازار بورس و در راستای تببین اهمیت بازار بورس و سرمایه است. مطالعه، مشاوره و معامله جمله‌ی همیشگی من است که باید در بازار سرمایه سرلوحه کار باشد.

دژپسند خاطر نشان کرد: الان خوشبختانه بازار، بازارگردان دارد؛ یکی از ویژگی‌های بازار سرمایه این است که نقد‌شوندگی‌اش بالا برود یعنی من به هر دلیلی که اراده کردم سهمم را بفروشم، بتوانیم با سهولت این کار را انجام دهم. ان‌شاءالله برنامه داریم این بازار مدرن‌تر شود و بتوانیم نوسانات را به حداقل برسانیم. هنوز معتقدم نوسانات منفی هست که اثر منفی بر بازار می‌گذارد که امیدواریم به حداقل برسد.

وی بیان کرد: آنچه آقای ربیعی در مورد گشایش‌ها برای دسترسی به اموال‌مان اعلام کردند کاملا درست است؛ کار برخی دارایی‌های ما که در برخی کشورها است، به نهایت رسیده بود تا ما واردات دارو داشته باشیم اما متأسفانه مانعی وجود داشت و الان فکر می‌کنم آن محدودیت به زودی برطرف می‌شود.

دژپسند درباره طرح استیضاح خود نیز گفت: استیضاح حق نمایندگان است و ما از این فرصت برای تبیین عملکرد وزارتخانه استفاده می‌کنیم؛ برخی مواردی که مطرح شده در حوزه کارکرد وزارت اقتصاد نیست اما به عنوان وزیر اقتصاد آمادگی دارم که به سوالات نمایندگان محترم پاسخ دهیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟