سازمان ملی استاندارد: استفاده از پنبه در تولید تن ماهی صحت ندارد

در روزهای اخیر ویدئویی در فضای مجازی از محصول کنسرو ماهی منتشر شده که وجود پنبه ‌در تن ماهی را نشان می دهد.

در همین زمینه، روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران اعلام می دارد، محصولی که در این ویدئو مشاهده می شود، کنسرو ماهی مارلین در روغن مطابق با استاندارد ملی ایران شماره 7634"کنسرو نیزه ماهی در روغن(کنسرو ماهی بادبان و مارلین ماهی در روغن)- ویژگی ها و روش های آزمون" بوده و دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد به شماره 7475981981 است که تا تاریخ 15/2/1401 اعتبار دارد.

براساس اعلام دفتر نظارت بر استانداردهای صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی این سازمان، مارلین ماهی و یا ماهی بادبان از خانواده نیزه ماهیان بوده، که نسبت به تون ماهیان بافت سخت تری دارند.

عضله اسکلتی ماهی از فیبرهای کوتاه و آرایش یافته میان لایه های بافت پیوندی تشکیل شده است. بافت پیوندی در عضله ماهی به مقدار کمتری نسبت به عضله پستانداران وجود دارد و دارای خواص متفاوتی است که موجب سفتی بیشتر بافت ماهی در مقایسه با گوشت پستانداران می شود.

پروتئین های ساختمانی میوزین ، اکتین و اکتومیوزین در حدود سه چهارم کل پروتئین عضله ماهی را تشکیل می دهند. اکتومیوزین ماهی کاملا ناپایدار بوده و به آسانی با فرآیند و نگهداری تغییر می یابد.

در فرآیند شستشوی پروتئین با آب، معمولاً پروتئین ها که حدود 80 درصد از گوشت ماهی را تشکیل می دهند از ارزش تغذیه ای بالایی نیز برخوردارند وضخامت پروتئین میوفیبریلار براساس گونه و سایز ماهی متفاوت است و در برخی گونه ها مانند ماهی مارلین بسیار ضخیم بوده که دراثر شستشو با آب به صورت رشته هایی با بافتی شبیه پنبه مشاهده می شود.

هر مقدار که پروتیین های ماهی بیشتر در معرض تماس با آب قرار گیرند رشته‌های عضلانی شفاف‌تر ‌‌ و سفیدتر می‌شوند و همچنین بو و طعم ماهی از بین می رود.

به دلیل این که در تولید کنسرو ماهی، از گوشت ماهی به عنوان ماده اولیه استفاده می شود که در دنیا به عنوان غذای سالم محسوب شده و همچنین اعمال عملیات سترون تجارتی(فرآیند حرارتی 121 درجه سانتیگراد)، و عدم استفاده از مواد نگهدارنده در تولید، صنعت کنسرو ماهی یکی از سالم ترین صنایع غذایی کشور محسوب می شود.

مصرف کنندگان می توانند از محصولات کنسرو ماهی تولید داخل که دارای علامت استاندارد و کد ده رقمی می باشند، با اطمینان استفاده نمایند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟