شورای رقابت باید جوابگوی قیمت‌گذاری خودرو باشد

خودرو / به گزارش رکنا، روز گذشته خبری مبنی بر " صدور دعوتنامه برای محصولات سایپا با قیمت‌های جدید" منتشر شد که این خبر بازخوردهای مختلفی داشت.

بسیاری و از عدم تحویل خودروهای گروه خودروسازی سایپا شکایت داشتند. شرکت خودروسازی سایپا دعوت نامه مهرماه خودرو‌های پیش فروش شده بهمن سال ۹۸ را صادر نکرده است. با توجه به اینکه این شرکت در حال افزایش قیمت خودرو‌ها در آبان ماه است، به نظر می‌رسد بعد از اخذ مجوز افزایش قیمت در آبان ماه، دعوتنامه تکمیل وجه حواله داران مهرماه را به قیمت افزایش یافته آبان ارسال کند که در صورت اجرا، موضوع برخلاف قرارداد تنظیمی است.

۲۰ میلیون تومان به قیمت قبل خودرو اضافه شد!

یکی از متقاضیان گفت: دعوتنامه خودروی بنده برای خرداد ۹۹ بود. خودرو را گران کردند و به یکبار ۲۰ میلیون تومان به قیمت قبل اضافه شد که نتوانستم تکمیل وجه کنم.

قیمت خودرو

او ادامه داد: ۱۳ میلیون تومان از مبلغ باقی ماند که خودرو مجدد گران شد، در حال حاضر دعوتنامه ای برایم ارسال نشده و مشخص نیست چه زمانی ارسال شود.

قیمت خودرو

یکی دیگر از متقاضیان خرید خودرو، گفت: اینجانب حواله مهرماه ساینا شرکت سایپا را دارم که طبق قرار داد شرکت باید تا هفته آخر مهرماه دعوتنامه تکمیل وجه صادر می‌کرد و قیمت خودرو را طبق تاریخ مندرج در قرار داد یعنی مهرماه محاسبه می کرد.

قیمت خودرو

او ادامه داد: اما شرکت سایپا در مهرماه دعوتنامه تکمیل وجه صادر نکرده است، اکنون در آبان ماه که قیمت خودرو نسبت به مهرماه افزایش داشته، دعوتنامه صادر می کند و خودرو را با قیمت آبان ماه حساب می کند.

قیمت جدید کوییک آر اعلام شد

یکی دیگر از متقاضیان خرید خودرو گفت: بهمن پارسال پیش فروش کوییک از سایپا برنده شدم تحویل مهر ۹۹ بود. تاکنون هیچ خبری از تحویل خودرو نیست حتی دعوت نامه هم نفرستادند.

حال نکته ای که وجود دارد، سایپا دعوتنامه حواله داران مهرماه پرسنل دادگستری را با قیمت قدیم صادر کرده است. این در حالیست که دعوتنامه مردم عادی با قیمت جدید صادر شده است!

شورای رقابت باید جوابگو قیمت گذاری خودرو باشد

یکی از متقاضیان خرید خودرو گفت: حواله مهر ماه مردم معمولی را سایپا ارسال نکرده است چرا که قصد دارند افزایش قیمت را روی آن اعمال کنند. در حالی که حواله‌های دادگستری در مهر ماه ارسال شده با قیمت ۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای خودرو ساینا و فروش فوق العاده سایپا هم برای مهر ماه با قیمت ۷۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود.

او ادامه داد: اکنون با شرکت سایپا تماس می گیریم که می گویند حواله‌ها صادر نمی شود تا قیمت مشخص شود. از بهمن ماه سال گذشته تاکنون دو بار افزایش قیمت به محصولات ثبت نامی ما خورده است این افزایش هم سومی می شود. سال پیش برای خودرو ساینا ۲۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مبلغ واریز کردیم.

علت تاخیر در تحویل دعوتنامه خودرو

برای پیگیری این ثبت نام ها به سراغ خودروسازی سایپا رفتیم اما هیچ جوابی به ما ندادند.

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در خصوص علت تاخیر در تحویل دعوتنامه خودرو، گفت: متاسفانه قرار بر این بود که خودرو‌های ثبت نام شده در مهرماه تحویل مشتریان شود، اما خودروسازان از ارسال دعوتنامه جلوگیری کردند.

او ادامه داد: خودروسازان برای ارسال دعوتنامه منتظر قیمت نهایی بودند که شورای رقابت تایید کند، اما این شورا قیمت گذاری را ۴۰ روز به تعویق انداخت. در اصل نیاز است که نظارتی بر عملکرد شورای رقابت انجام شود که اینگونه باعث همهمه در بازار خودرو نشود.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: این متقاضیان در اصل برای این موضوع شاکی هستند که این مدت زمان انتظار کشیده اند، اما باید برابر کسانی که در فروش فوق العاده برنده شده اند، پول واریز کنند.

ضمنا فروش فوق العاده مهرماه که آخر مهر انجام شد، بدون افزایش قیمت بوده است و انتظار می‌رفت دعوتنامه‌های ارسالی برای حواله‌داران مهرماه نیز، مطابق با فروش فوق ‌العاده شرکت سایپا در مهرماه باشد و افزایش قیمت احتمالی، نافی قرارداد است. خودروساز‌ها فقط مجاز به افزایش قیمت با مجوز شورای رقابت هستند و تا پایان مهر هیچگونه مجوز افزایش قیمتی توسط شورای رقابت داده نشده است.

سایپا در هفته آخر مهر اقدام به فروش فوق العاده ۳ ماهه با قیمت قبل کرده است، ولی در کمال بی‌عدالتی قیمت خودرو برای حواله داران که حدود یک سال منتظر دعوتنامه هستند را افزایش داده است، موضوعی که به هیچ عنوان با عدالت سازگار نیست، اما ایران خودرو برخلاف رویه غلط سایپا حواله‌های مهر را در همان ماه مهر با همان قیمت سابق صادر کرده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟