جزئیات طرح تامین کالاهای اساسی / توزیع ۳۰ هزار میلیارد تومان بین مردم تا پایان اسفند

حمیدرضا حاجی بابایی در برنامه تیتر امشب 2 شنبه شب شبکه خبر از لزوم توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالا‌های اساسی، اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و تکمیل طرح‌های ناتمام خبر داد و افزود: طرح تامین کالاهای اساسی 4 شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت:اختلاف با دولت بر سر تامین منابع است.

وی افزود: منابع تامین کالا‌های اساسی با رعایت مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه برای تامین کالا‌های اساسی برمبنای 120 هزار تومان برای سه دهک پایین و 60 هزار تومان برای 4دهک بعدی به کارت اعتباری آن‌ها واریز می‌شود.

حاجی بابایی به لزوم تکمیل طرح‌های نیمه تمام در مناطق محروم اشاره کرد و گفت: 20 هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام و مناطق محروم، همچنین تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی پیش بینی شده است.

وی افزود: مبلغ شارژ شده این کارت اعتباری صرف کالا‌های اساسی مشخص خواهد شد و وزارت صمت مکلف به تهیه کالا‌های مناسب است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در مذاکرات امروز (دوشنبه) پرداخت30 هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی برای کمک به این سازمان و همچنین اختصاص 10هزار میلیارد تومان برای تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و بازنشستگان غیر هیات علمی دانشگاههاست، که علاوه بر بند (و)، به سقف تبصره 2 افزوده شده است.

وی افزود: به دولت اجازه دادیم برای تامین اعتبار و منابع مالی از جداول بودجه 10 درصد از اموال خود را جابجا کند. به این شکل برای دولت بار مالی‌ای نخواهد داشت.

عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم با اشاره به طرح تامین کالا‌های اساسی مردم در مجلس گفت: تمام وزارت خانه‌های مرتبط در تهیه این سبد کالا و اقلام اساسی آن نقش دارند؛ و وزارت صمت تا بعداز تصویب نهایی مجلس در دو هفته به معرفی و تامین کالا‌های اساسی بپردازد.

وی هم به بیان جزئیات این طرح پرداخت و با بیان اینکه در حال حاضر عمده مردم در شرایط سخت معیشتی به سر می‌برند گفت: وقتی تورم بالا می‌رود اقشاری که حقوق حداقلی را دریافت می‌کنند بیش از پیش متضرر خواهند شد لذا توجه مجلس باید به اقشار کم درآمد و اقشاری که درآمد ثابت دارند باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: برای سه دهک پایین درآمدی (حدود 24 میلیون نفر) که مجموع درآمد ماهانه آن‌ها کمتر از یک میلیون و 200 هزار تومان است به هر عضو خانوار تا 5 نفر ماهانه 120 هزار تومان پرداخت می‌شود.

وی گفت: برای 4 و نیم دهک دیگر (حدود 36 میلیون نفر) به هر عضو خانوار تا 5 نفر ماهانه 60 هزار تومان پرداخت می‌شود. در مجموع 30 هزار میلیارد تومان از ابتدای مهر تا اسفند (6 دوره) پرداخت می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: 30 میلیون نفر از این 60 میلیون نفر کسانی هستند که دریافتی حداقلی دارند، این افراد که شامل خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی می‌باشند، سرانه دریافتی شان 120 هزار تومان در هر مرحله از اجرای این طرح خواهد بود که برای یک خانوار 5 نفره 600 هزار تومان محاسبه می‌شود و این طرح تا پایان سال در 3 مرحله انجام خواهد شد.

وی گفت: نظر قطعی دولت درباره تامین منابع کالا‌های اساسی با قیمت ثابت فردا سه شنبه اعلام می‌شود.

سیدمحمدهادی سبحانیان کارشناس اقتصادی هم در ارتباط تلفنی با برنامه به افزایش قیمت‌های کالا‌های اساسی پرداخت و گفت: افزایش قیمت کالا‌های اساسی قدرت خرید اقشار کم درآمد را پایین آورده است.

وی افزود: برای کمک به مردم کم درآمد باید از منابعی استفاده کرد که به افزایش قیمت‌ها منجر نشود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟