طرح دولت برای مالیات بر خانوار/ اتصال پرداخت یارانه به نظام مالیاتی

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در اقتصاد ایران بیش از پنجاه هزار میلیارد تومان طبق قانون معافیت مالیاتی وجود دارد و این رقم غیر از فرار مالیاتی است.

او ادامه داد:براساس آنچه که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تأکید رهبر انقلاب بود، باید از درآمدهای مالیاتی بیشتر استفاده کنیم و سهم مالیات را در منابع بودجه عمومی افزایش دهیم.

نوبخت با طرح این سئوال که آیا با همین قوانین ‌و مقررات و با همین نظام مالیاتی می‌توانیم؟ اظهار کرد: در برنامه‌ی اصلاح ساختار مشخص کردیم که یک بخش را می‌توانیم، امّا همه را نمی‌شود.

نوبخت با تاکید بر اینکه باید نحوه و رویکرد اخذ مالیات را از بنگاه به‌سمت خانوار برد گفت: یعنی به‌جای اینکه درآمد بنگاه را مبنای محاسبه مالیات قرار دهیم، درآمد کل خانوار را در نظر بگیریم.

به گفته وی این جایگزینی با لحاظ سطح‌بندی اتفاق خواهد افتاد یعنی تا یک سطحی از درآمد، خانوارها از پرداخت مالیات معاف‌ می شوند و برای درآمدهای کمتر از آن، نه‌تنها مالیات نمی دهند، بلکه به آن‌ها یارانه پرداخت می شود؛ امّا برای درآمدهای بالاتر از آن سطح باید مالیات بدهند. این موضوع را به‌عنوان «مالیات بر خانوار» تعریف کردیم و در برنامه‌ی اصلاح ساختار هم آوردیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟