کانال مالی سوییس تجارت کالاهای دارویی و غلات را تسهیل می‌کند

به گزارش رکنا، «شریف نظام مافی» روز یکشنبه در خصوص راه اندازی کانال مالی با کمک دولت سوییس و بانک مرکزی ایران، تصریح کرد: این راه جدید مالی می تواند در آینده تجارت کالاهای دارویی و غلات را تسهیل کند و در شرایط ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا و پس از آن، کمک شایانی به تجارت بین دو کشور خواهد کرد.

مبادلات تجاری شرکت ها

وی افزود: این کانال مالی میان دو کشور برای مبادلات تجاری شرکت های ثبت شده در سوییس یا متعلق به این کشور با ایران اختصاص دارد اما به دلیل اینکه تاکنون سابقه مالی اینچنین وجود نداشته و جدید محسوب می شود راه اندازی آن با کمی تعویق مواجه شده بود.

نظام مافی با بیان اینکه این توافقی بین دولتی است و در سه نوع کالا بیشتر فعال نخواهد بود، تصریح کرد: مجوزهای صادر شده برای شرکت ها دائمی نیست بلکه بعد از انجام هر مبادله ای برای ارسال محموله بعدی، مجوزی جدید لازم است.

سوییس در زمان تحریم ها به ایران کمک کرد

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس با بیان اینکه سوییس در زمان تحریم ها به ایران کمک کرده است، خاطرنشان کرد: این کشور سیاست تجاری بی طرفی را پیش گرفت که موجب شد تا در دوره تحریم ها در کنار ایران قرار بگیرد.

وی افزود: با وجود شرایط میان این دو کشور شرکت های خصوصی با ترس از تحریم ها مشارکت کمتری داشته اند و به همین دلیل حجم تجارت پایین است.

نظام مافی با اشاره به اینکه اکثر شرکت های سوییسی در دوران تحریم ها دفاتر خود را در ایران نبستند، اظهار داشت: با وجود تمام سختی های موجود فعالیت های خود را با ما ادامه می دهند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوییس با بیان اینکه مبادلات تجاری ایران و سوییس به دلیل محدودیت های بانکی موجود رقم بالایی ندارد، تاکید کرد: با راه اندازی کانال مالی ایران و سوییس صادرات و واردات از این کشور افزایش می یابد و به دلیل اینکه بهترین شرکت های غلات جهان در این کشور قرار دارد می توانیم مبادلات خوبی داشته باشیم.

راه اندازی کانال مالی ایران و سوییس

به گفته وی، با راه اندازی کانال مالی ایران و سوییس با مذاکرات بانک مرکزی پول های بلوکه شده ما در کشورهای مختلف جهان می تواند در این مسیر قرار بگیرد و به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.

به گزارش ایرنا، ششم مردادماه خبری مبنی بر تکمیل شدن نخستین معامله کانال تجاری بشردوستانه جدید ایران با سوییس از سوی دولت این کشور اعلام شد که نوید فعال شدن این کانال مالی را به همراه داشت این محموله حاوی داروهای ضد سرطان بود.

۵۰ شرکت برای فعالیت در این کانال مالی با ایران ثبت نام کرده اند و در حال برنامه ریزی برای انجام معاملات هستند. این کانال مالی می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد و مبادلات تجاری ایران را بر عهده بگیرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

ایرنا

آیا این خبر مفید بود؟