اتمام حجت با متخلفان بازار لوازم خانگی + سند

به گزارش رکنا، محمدرضا کلامی سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت با ارسال نامه‌ای به مقامات مسئول این وزارت‌خانه خواستار تسریع در اجرایی شدن مصوبات پیشین کارگروه تنظیم بازار مبنی بر ثبت اطلاعات خرید و فروش فعالان تجاری بازار لوازم خانگی در سامانه جامع تجارت شد.

بر اساس محتوای نامه کلامی، با توجه به مصوبات و ابلاغیه‌های پیشین و همچنین ارائه آموزش‌های لازم برای ثبت اطلاعات لوازم خانگی در سامانه جامع تجارت، همه دستگاه‌های ذی‌ربط می‌بایست برای اجرایی شدن این مصوبات وظایف خود را انجام دهند.

به نظر می‌رسد با توجه به قید فوریت این نامه و همچنین مصوبات قبلی کارگروه تنظیم بازار در روز‌های 6 و 15 تیر‌ماه به شماره 93366/60 و 85197/60 مبنی بر لزوم اظهار اسناد خرید و فروش در سامانه جامع تجارت، باید منتظر برخورد با بازیگران متخلف بازار لوازم خانگی باشیم.

لوازم خانگی

پیش از این نیز مجتبی شیری معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان تهران از الزام درج و تکمیل اطلاعات فعالان لوازم خانگی در سامانه جامع تجارت خبر داده بود. به گفته وی تمام فعالان بازار لوازم خانگی می‌بایست از یکم مرداد ماه تکالیف قانونی خود مربوط به اظهار اطلاعات تولید و فروش در سامانه جامع تجارت را اجرایی کنند.

با توجه به ماده 5 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین به منظور ساماندهی آشفته بازار لوازم خانگی و اهمیت دسترسی به اسناد و اطلاعات مورد نیاز مانند میزان واقعی تولید داخل، سهم بازار تولیدکنندگان و واردکنندگان، تعیین شبکه فروش و ایجاد شفافیت در میزان موجودی و مصرف این گروه کالایی، تمامی فعالیت‌های زنجیره تامین لوازم خانگی باید در سامانه جامع تجارت اظهار شود.

با توجه به اینکه فروشندگان لوازم خانگی پیش از این خواستار ثبت این اطلاعات در سامانه جامع تجارت شدند، این پرسش به وجود می‌آید که کدام بازیگران صنعت لوازم خانگی از ارائه اطلاعات خود خودداری کرده و مانع سروسامان یافتن بازار لوازم خانگی و متعادل شدن قیمت‌ها می‌شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟