توافق بزرگ سران اتحادیه اروپا پس از 5 روز برای نجات اقتصاد دنیا از بحران کرونا

به گزارش رکنا، به نقل از رویترز، رهبران اتحادیه اروپا در ساعات اولیه روز سه شنبه پس از مذاکرات طولانی که تقریباً پنج روز به طول انجامید، به یک توافق "تاریخی" بر سر برنامه محرک اقتصادی گسترده برای نجات اقتصادها از تأثیر بحران کرونا رسیدند.

این موافقتنامه راه را برای کمسیون اروپا که قوه اجرایی اتحادیه اروپا محسوب می شود، باز می کند تا بتواند میلیاردها یورو در بازارهای سرمایه به نمایندگی از هر کدام از 27 کشور عضو این اتحادیه جمع آوری کند.

همبستگی بی سابقه اتحادیه اروپا

بر اساس این گزارش، اجرای این توافق همبستگی بی سابقه اتحادیه اروپا در طول تقریباً هفت دهه ادغام اروپا را نشان خواهد داد.

چارلز میشل، رئیس اجلاس سران اتحادیه اروپا این توافقنامه را که ساعت 5:15 دقیقه به وقت محلی بدست آمد یک لحظه حیاتی برای اروپا خواند.

بسیاری از منتقدان هشدار داده بودند که ناکامی این نشست در بحبوحه بیماری همه گیر کروناویروس باعث خواهد شد که حیات این اتحادیه پس از سالها بحران اقتصادی و خروج انگلیس، مورد تردید جدی قرار بگیرد.

اخبار مربوط به توافق رهبران اروپا در بروکسل باعث افزایش ارزش یورو به بالاترین سطح در چهار ماه اخیر شد. در حال حاضر هر یورو معادل 1.1470 دلار است.

میشل در یک کنفرانس خبری گفت: پیام مشخص این توافق نامه این است که اروپا نیرویی برای اقدام است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که در رأس تلاش ها برای رسیدن به توافق با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود، این توافق را "تاریخی" خواند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟