تولید نقدینگی برای ثروتمندان

به گزارش رکنا،‌ بهنام ملکی تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار داشت: عامل اصلی در افزایش نقدینگی کسری بودجه دولت است. تا پیش‌از این، عامل اصلی نقدینگی سودهای بانکی عنوان می‌شد در حالی‌ که کسری بودجه مهم‌ترین عامل افزایش نقدینگی است، زیرا دولت و بخش عمومی منابع لازم برای این کسری را در اختیار ندارد.

وی بیان کرد: هزینه‌های کلانی در این بخش‌ها وجود دارد درحالی‌که تأمین‌کننده‌ وجود ندارد و دولت در شرایطی که تحریم‌ها سخت‌تر شده و قیمت نفت کاهش زیادی پیدا کرده و به‌سختی به فروش می‌رسد، این منابع را از روش‌های غیرمتعارف تأمین می‌کند.

دولت بعد از کرونا هزینه ها را کاهش نداد

بهنام ملکی افزود: دولت در همه جای دنیا به دلیل شیوع کرونا، هزینه‌های خود را کاهش داده تا از این طریق هزینه‌های اضافی را جبران کند در حالی‌که در ایران چنین اتفاقی نیفتاده است.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: رشد اقتصادی فعلی ما منفی است ولی دولت اقدام به ترمیم حقوق می‌کند در صورتی‌که این ترمیم حقوق از جیب مردم و با خلق نقدینگی صورت می‌گیرد و به محلی برای فساد تبدیل‌ شده است. ما باید جلوی تبعیض‌ها را بگیریم نه اینکه آن‌ها را بیشتر کنیم.

وی بیان کرد: اگر برای ۸۵ میلیون نفر تولید و توزیع ثروت صورت بگیرد، افزایش نقدینگی مشکل‌زا نخواهد بود اما اکنون خلق نقدینگی به افراد برخوردار رسیده است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟