جزئیات راه حل جدید ایران برای تهیه کالاهای اساسی

به گزارش رکنا، «عبدالناصر همتی» روز چهارشنبه و بعد از دیدار با «علی العلاق» همتای عراقی خود گفت: با توافقی که امروز با رییس بانک مرکزی عراق انجام شد، این رویکرد را با عراق آغاز می کنیم.

منابع مالی ایران در عراق

وی ادامه داد که جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی قابل توجهی در عراق است که با توافق صورت گرفته تصمیم گرفته شد تا بخشی از کالاهای اساسی مورد نیاز کشورمان از این کشور همسایه وارد شود.

همتی افزود دو کشور ایران و عراق سال گذشته توافقنامه سازوکار پرداخت مالی را به امضا رساندند و بهره برداری از منابع ایرانی در عراق در چارچوب این توافقنامه انجام می‌شود.

همتی با اشاره به مذاکرت مثبت خود با همتای عراقی تاکید کرد که سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط پولی و مالی با عراق از طریق بانک مرکزی و دیگر بانک های عامل در این کشور است.

رئیس بانک مرکزی عراق نیز در این دیدار گفت: بخش اعظم منابع مالی ایرانی موجود در عراق مربوط به صادرات انرژی (گاز و برق) است و با این توافق جدید، از این پس از این منابع مالی استفاده می شود.

علی العلاق اضافه کرد که در نشست امروز توافقنامه ساز و کار مالی که سال گذشته بین بانک های مرکزی دو کشور به امضا رسید، مرور شد و پیرامون اجرایی کردن بخش هایی از آن از جمله صادرات کالاهای ضروری به ایران توافق صورت گرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است این توافق جدید تحت تاثیر دخالت های خارجی قرار گیرد گفت: توافقنامه ساز و کار مالی با کسب موافقت همه طرف ها صورت گرفته و یک توافقنامه شفاف است.

العلاق تاکید کرد که با این توافقنامه در سطح بین المللی موافقت شده است.

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی عراق صبح چهارشنبه در راس هیاتی وارد بغداد شد.

تأمین کالاهای اساسی کشور تسریع می‌شود

عبدالناصر همتی که به منظور انجام مذاکرات بانکی به کشور عراق سفر کرده است، صبح امروز در دیدار با علی محسن اسماعیل العلاق همتای عراقی خود ضمن اشاره به پیشینه همکاری دو کشور گفت: در سفرهای قبلی به توافقات خوبی دست یافتیم. براساس تفاهم گذشته میان هر دو کشور پیش بینی شده بود از منابعی که در کشور عراق داریم برای خرید کالاهای غیرتحریمی و اساسی استفاده کنیم. طی این سفر نیز به تفاهم‌های خوبی دست یافتیم.

رئیس کل بانک مرکزی، زمان بندی اجرایی شدن این توافق را بسیار مهم خواند و گفت: در حال حاضر که اراده دو کشور بر اجرایی شدن این توافق است،.

علی محسن اسماعیل العلاق، رییس بانک مرکزی عراق با اشاره به تفاهمنامه ای که سال گذشته بین دو بانک مرکزی امضا شد گفت این تفاهنامه روابط بانکی و مالی دو کشور و نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی ایران را بطور شفاف مشخص کرده است و امروز توافق کردیم بر همان اساس اقدامات لازم را انجام بدهیم.

در این جلسه نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، شرکت ملی گاز ایران نیز رئیس کل بانک مرکزی را همراهی کردند. همچنین در این نشست مقرر شد، نمایندگان بانک های مرکزی ایران و عراق، ضمن بررسی جزئیات سازوکار مورد اشاره، مراتب را برای اجرایی شدن پیگیری کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟