به گزارش رکنا،‌غلامعلی فارغی دبیرانجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در پاسخ به اینکه گفته می‌شود مرغداران برای متعادل ساختن بازار اقدام به معدوم‌سازی جوجه یکروزه کرده‌اند این میزان معدوم‌سازی چقدر بوده است؟ گفت: تولیدکنندگان جوجه یکروزه جوجه‌های خود را معدوم کرد‌ه‌اند، ضعف برنامه‌ریزی و تداخل برنامه‌ها نارضایتی بین تولیدکنندگان از بازار ایجاد کرده و آنها جوجه یکروزه خود را معدوم کردند و فیلم آن نیز منتشر شد.

وی ادامه داد: آنها حتی ۷ میلیون تخم‌مرغ نطفه‌دار را که قرار بود از هر کدام از آن دو تا سه کیلو مرغ حاصل شود برای خوراک تخم‌مرغ در بازار به فروش رساندند که ارزش آن تنها ۵۰۰ تومان است.

*مرغدار با فروش یک کیلو مرغ هزار تومان ضرر می‌کند

فارغی در پاسخ به دلیل این معدوم‌سازی و عرضه تخم‌مرغ نطفه‌دار به جای خوراکی گفت: درحال‌حاضر نرخ تمام شده تخم‌مرغ از قیمتی که به صورت عمده می‌فروشیم هزار تومان کمتر است یعنی در واقع هر تولیدکننده با فروش یک کیلوگرم مرغ هزار تومان ضرر می‌کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: در ۶ ماهه نخست سال میانگین فروش جوجه یکروزه ۱۷۳۰ تومان بود در حالی که نرخ تمام شده آن برای تولید‌کننده هر قطعه ۲۳۰۰ تومان تمام می‌شد و همه اینها باعث ورشکستگی مرغداران شده است.

فارغی در پاسخ به اینکه منظور شما از عدم برنامه‌ریزی چیست، گفت: در ۶ ماهه نخست سال ۶۸۰ میلیون جوجه تولید شد که مجبور شدیم ۹۰۰ تومان کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار بفروشیم.

*پراکندگی وظایف وزارتخانه‌ها وستاد تنظیم بازار

وی ادامه داد: پیش از این سیاست‌های تولید در وزارت جهاد و سیاست‌های نرخ در وزارت صمت مدیریت می‌شد اما اکنون ستاد تنظیم بازار آمده و دخالت می‌کند. این ستاد گفته بود که بخش تولید ۷۲۵ میلیون قطعه جوجه تولید کند و تولید‌کنندگان هم این کار را انجام دادند اما اکنون که نرخ بازار افت کرده هیچ حمایتی از تولید‌کننده نمی‌شود.

فارغی تاکید کرد: طبق قانون محصولی که مشمول قیمت‌گذاری است در صورتی که نرخ آن پایین‌تر از بازار باشد باید توسط دولت خریداری شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: تولیدکنندگان به دلیل نبود تقاضا برای جوجه یکروزه آنها را معدوم کردند و برخی تولیدکنندگان ناچار شدند گله‌های مرغ خود را حذف کنند.

*زنگ خطر برای صنعت مرغ به صدا در آمد

فارغی درخصوص عواقب این اقدامات گفت: ۶ ماه است تولیدکنندگان جوجه را ارزان‌تر می‌فروشند و اکنون هم مرغ را پایین‌تر از نرخ تمام شده می‌فروشند و اگر این روند ادامه یابد در آخر سال مرغداران گوشتی و تخم‌مرغی متضرر شده و باید به واردکننده این محصولات وارد شویم.

وی با بیان اینکه صنعت مرغداری در همه زمینه‌ها خودکفا است، گفت: در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم باید از این صنعت حمایت کرد و گرنه با ادامه این وضعیت دولت مجبور خواهد شد مرغ و تخم‌مرغ را هم وارد کند.

فارس برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟