توافق تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۷ اکتبر اجرا خواهد شد.

در دیدار تیگران سارکیسیان، رئیس هیئت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه، طرفین در مورد تکمیل مراحل لازم برای اجرای توافق تشکیل منطقه تجارت آزاد بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران به گفت‌وگو پرداختند.

سارکیسیان در این خصوص گفت: تصویب این توافقنامه یک رویداد تاریخی است و ایجاد تجارت آزاد با جمهوری اسلامی ایران در اولویت کمیسیون اقتصادی اوراسیا قرار دارد. طبق آن می‌توانیم با شرکای ایرانی وارد مذاکره شویم. به زودی این توافقنامه به مرحله اجرا خواهد رسید.

مهدی سنایی نیز با اشاره به توافق تجارت آزاد با اوراسیا گفت: این توافق همچنین برای ایران بسیار مهم است. من معتقدم که این به نفع مردم و اقتصاد ایران و همچنین اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد بود. روند مذاکرات بسیار چالش برانگیز بود، اما سرانجام به پایان رسید و این توافقنامه امضا و تصویب شده است.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران، هفدهم ماه می سال ۲۰۱۸ توافق موقت مربوط به منطقه آزاد تجاری را امضا کردند و این توافقنامه بر افزایش تبادلات تجاری بین کشورها با احتساب تسهیل رژیم گمرکی تاثیر بسیار گسترده ای دارد. اتحادیه اقتصادی اوراسیا کار خود را اول ژانویه ۲۰۱۵ آغاز کرده و اعضای ان متشکل از روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟