بازار ارز پس از گذشت چندین روزاز سال جدید روز گذشته با نوسان مواجه شد که به اعتقاد مسئولان این نوسان قیمتی روانی بوده و واقعی نیست. دیروز درحالی که دلار در نیمه روز به 13 هزار و 600 تومان نزدیک شد، پس از ساعت 15 دوباره به عقب بازگشت و روی 13 هزار و 400 تومان ماند که 210 تومان بیشتراز روز شنبه بود. یورو نیز با 98 تومان رشد به 15 هزار و 291 تومان، پوند با 261 تومان رشد به 17 هزار و 474 تومان و درهم با 55 تومان افزایش به 3 هزار و 649 تومان رسید. به دنبال رشد قیمت‌ها در بازار ارز بازار طلا و سکه نیز با افزایش قیمت مواجه شد به‌طوری که دراین روز سکه تمام طرح جدید 80 هزار تومان بالا رفت و به 4 میلیون و 840 هزار تومان رسید. همچنین نیم سکه و ربع سکه هم به ترتیب 2 میلیون و 633 هزار تومان و یک میلیون و 703 هزارتومان قیمت خورد که 50 و 40 هزار تومان رشد نشان می‌دهد.

این درحالی است که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی اعتقاد دارد که قیمت‌های فعلی در بازار ارز واقعی نیست و به عقب بازمی گردد.

نقشه ارزی دشمنان

همتی روزگذشته در دیدار نوروزی با خبرنگاران اعلام کرد: از ابتدای سال‌جاری دشمنان پروژه های مختلفی برای به هم ریختن بازار ارز اجرا کردند و من خودم گزارش محرمانه کشورهای همسایه را دیدم که تأکید داشتند باید بر به هم ریختن بازار ارز تمرکز کرد.

وی با اشاره به این‌که قیمت‌ها در بازار واقعی نیست، گفت:روز شنبه صرافی‌ها دلار را ۱۳ هزار و 100 تومان می‌خریدند و ۱۳ هزار و 200 تومان می‌فروختند اما ۱۰ برابر فروش، از مردم دلار خریدند، چراکه هیچ دلالی دلار را حتی 13 هزار تومان نیز نمی‌خرد و مردم دلارشان را به ما فروختند.وی با اشاره به این‌که سال گذشته سال بسیار سختی بود، ادامه داد:امسال سال سرنوشت است، آنها فشار می‌آورند و ما هم تلاش می‌کنیم موفق نشوند که حتماً هم نخواهند شد.

او در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر این‌که سال گذشته اداره کشور به خوبی اتفاق افتاد، گفت: همین ثبات نسبی نشان دهنده این است که دشمن موفق نشد چرا که با همه توان جنگ روانی راه انداختند تا با به هم ریختن بازار ارز تورم را بالا ببرند، البته می‌دانم فشار اقتصادی به مردم بویژه طبقه متوسط در حوزه تورم و رانت خواری برخی در کالاهای اساسی وارد شد اما آنها برنامه‌ریزی‌های بیشتری داشتند و همین که از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کردیم، موفقیت بزرگی بود.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: شک نکنید که دشمنان برای به هم زدن بازار پول و ارز برنامه دارند، دائم می‌گفتند دلار 30 هزار تومان و 50 هزار تومان و... می‌شود در حالی که اصلاً چنین چیزی واقعیت نداشت و کار به جایی رسیده بود که حتی برخی مسئولان هم این قیمت‌ها را باور کرده بودند.

همتی با اشاره به این‌که برای ساماندهی بازار ارز باید سیاست‌های ارزی و تجاری هماهنگ باشد، گفت: البته اختلاف نظرهایی در این حوزه وجود دارد، برخی می‌گویند باید سیاست ارزی در خدمت تجارت باشد اما در شرایط فعلی نمی‌شود چرا که وقتی هدف دشمن به هم زدن بازار ارز و کاهش ارزش پول ملی باشد، باید همه به کمک بانک مرکزی بیایند.رئیس کل بانک مرکزی بار دیگر به سختی‌های یکی دو ماه نخست ورود به این بانک اشاره کرد و افزود: راجع به قیمت ارز هیچ وقت نگفتم چه نرخی! هیچ وقت نگفتم دلار از ١٣ هزار تومان به ١١ هزار تومان برمی‌گردد. گفتم قیمت ارز از ١٣ هزار تومان برمی‌گردد.

همتی تمرکز عمده مخالفان کشور و مردم را برهم زدن بازار ارز دانست و تصریح کرد: آنقدر عددهای مختلفی درباره نرخ ارز اعلام کرده بودند که حتی برخی مسئولان هم باور کرده بودند.

وی تأکید کرد: هر جا می‌رویم با مانعی به نام تحریم‌ها رو به رو می‌شویم ولی در این شرایط محکم ایستادن حتماً ثمره شیرینی به دنبال خواهد داشت.وی گفت: پست‌های اینستاگرامی را جایگزین حرف زدن و مصاحبه کرده‌ام تا آنچه می‌گویم حساب شده و دقیق و از روی فکر باشد.

نرخ‌های موجود در بازار ارز، واقعی و ماندگار نیست

وی بار دیگر تأکید کرد که نرخ‌های موجود در بازار ارز هیچ‌کدام واقعی نیست و ادامه داد: مطمئن باشید این نرخ‌ها ماندگار نخواهد بود. همتی افزود: برخی گفتند من گفته‌ام که اگر مردم ارز نخرند ارزان می‌شود، منظور من از خرید و فروش ارز این بود که مردم وارد دلالی ارز نشوند و خوشحالم که اکنون نیز وارد نمی‌شوند.رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان این‌که من به مردم نمی‌گویم این نرخ‌ها واقعی نیست، اظهار کرد: من نمی‌خواهم کسی بر اساس حرف من ارز نخرد و ضرر کند، اما می‌دانم که این نرخ‌ها واقعی نیست، اما هدف ما ثبات در بازار است، چرا که ثبات از قیمت برای ما مهم‌تر است.به گفته وی، فعالان اقتصادی با ثبات بازار ارز می‌توانند برنامه‌ریزی کنند، بنابراین ما به همین دلیل این نرخ‌ها را می‌پذیریم تا ثبات در بازار حاکم شود.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به بازار پول اشاره کرد و افزود: برای ادغام بانک‌ها مدیریت شده و با احتیاط عمل خواهیم کرد.همتی درباره نقدینگی نیز گفت: اصلاً معنی نقدینگی سرگردان درست نیست؛ نقدینگی در ایران از سود سپرده و تسهیلات شکل می‌گیرد. عمده نقدینگی ناشی از سود سپرده هاست؛ اینها همه الکترونیکی است و دست افراد نمی‌آید و در بازار نیست.

عملیاتی شدن بازار متشکل ارزی تا پایان فروردین

همتی با بیان این‌که یکی از دستورات نخستین جلسه شورای پول و اعتبار، بحث بازار متشکل ارزی است، گفت: روز گذشته اعضای هیأت مدیره بازار متشکل ارزی مشخص شد و با توجه به این‌که کارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن زمان می‌برد، امیدواریم که تا پایان ماه جاری عملیاتی شود.

وی افزود: دستور دیگر این جلسه موضوع سیاست‌های باز پولی است که امسال اجرایی خواهیم کرد و بر اساس آن نرخ سود را در کانالی تعیین می‌کنیم و بانک‌ها نیز باید در آن محدوده عمل کنند و برای اضافه برداشت‌ها مقررات بسیار جدی خواهیم داشت.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به حوادث غیرمترقبه اوایل سال‌جاری خاطرنشان کرد: متأسفانه جمع زیادی از هموطنان به دلیل سیل با مشکلات زیادی مواجه شدند که ضمن ابراز همدردی با آنان، انشاالله با استفاده از ظرفیت سیستم بانکی در جهت بهبود شرایط زندگی وارائه تسهیلات لازم بویژه در حوزه منازل مسکونی واحدهای تجاری و باغات و کارگاه‌های صنعتی و سایر نیازها تلاش خواهد کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟