به گزارش رکنا، به گزارش روز چهارشنبه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، لوبن کانچر (Lyuben Kancher) در دیدار با ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران به سطح تعاملات گردشگری دو کشور اشاره کرد و افزود: تعداد کمی از گردشگران ایرانی به بلغارستان و بلعکس سفر می‌کنند، ازاین رو بنظر می رسد وقت آن رسیده که دو کشور برای بهبود اوضاع فکری کنند.

وجود 1600 چشمه آب معدنی برای معالجه 200 نوع بیماری

وی همچنین به جاذبه‌های بلغارستان و تجربه‌های این کشور در گردشگری اشاره کرد و گفت: بلغارستان با وجود هزارو 600 چشمه آب معدنی که بیش از200 نوع بیماری را معالجه می‌کند، دومین مقصد آب‌های معدنی در اروپا است وبر گردشگری آشپزی و نوشیدنی نیز تمرکز زیادی داشته ایم.

این مقام بلغارستانی اضافه کرد: تقریباً 12 مقصد برای این نوع گردشگری تعریف شده است. 7 مقصد فرهنگی و تاریخی نیز در بلغارستان وجود دارد که کیفیت گردشگری در این نقاط رو به افزایش است.

آرزوی مقام بلغارستانی برای گردشگری ایران

وی ادامه داد: سال گذشته 9 میلیون و 227 هزار مسافر خارجی به بلغارستان سفر کرده اند که یک و نیم درصد بیشتر از جمعیت ساکن در این کشور بوده است. آرزو می‌کنیم این اتفاق در ایران هم رخ دهد.

کانچر گفت: بیشترین گردشگرانی که به بلغارستان سفر می‌کنند از کشورهای همسایه هستند، همچون رومانی، یونان، ترکیه، مقدونیه و صربستان و البته آلمان که کمی از ما فاصله دارد. علت این استقبال تنوع محصولات گردشگری در بلغارستان است.

وی ادامه داد: بلغارستان در اقتصاد و سیاست کشور قابل پیش بینی است. عضویت در اتحادیه اروپا این امکان را بوجود آورده که در اقتصاد و زندگی اجتماعی استانداردهای بالایی داشته باشیم. برای همین بلغارستان کشوری جذاب برای گردشگری است.

جهانگردی قشنگ‌ترین دیپلماسی

معاون وزیر گردشگری بلغارستان با اشاره به جایگاه این کشور در اتحادیه اروپا، اظهار کرد: ما ابتکار عمل‌هایی داشته ایم که بسیار مورد توجه واقع شده است، مثلاً نقشه‌ای از منطقه اروپا تهیه شده که در آن 400 نقطه تاریخی مشخص شده است. هر کسی از این نقشه بازدید کند، کارت هدیه دریافت می‌کند.

همچنین بین 11 کشور حوزه بالکان، مسیرهای مشترک گردشگری طراحی شده که به جذب مسافران بیشتر کمک می‌کند.

وی جهانگردی را قشنگ‌ترین دیپلماسی دانست و در ادامه پیشنهادهای برای توسعه همکاری‌های گردشگری دو کشور ارائه کرد و افزود: می‌توان شهرهایی از دو کشور را خواهرخوانده نامید. برای اجرای این ایده می‌توان نخست به شهرهای گردشگری دو کشور فکر کرد.

راه اندازی خطوط مستقیم هوایی

معاون وزیر گردشگری بلغارستان درادامه این دیدار خواستار راه اندازی خطوط هوایی مستقیمی بین ایران و بلغارستان شد و گفت: ارتباط تهران با صوفیه که مرکزی مهم در بالکان است، می‌تواند به ایران کمک کند.

وی افزود: همچنین لازم است کارگروه‌های مشترکی بین دو کشور شکل بگیرد. این موضوع در موافقت نامه ایران و بلغارستان که سال 2008 امضا شد، ذکر شده است.

گردشگری جادوگری است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در ادامه گفت: گردشگری قدرت جادوگری دارد. اگر جادوگر باشید گردشگری ابزار خوبی برای رسیدن به خواسته‌ها است.

ولی تیموری ، برای همکاری با بلغارستان برای پیشرفت تعاملات گردشگری اعلام آمادگی کرد و افزود: با توانمندی این کشور در حوزه آب درمانی کاملاً آشنا هستم دو کشور در حوزه‌های مختلفی برای همکاری ظرفیت دارند که می‌توان آنها را تقویت کرد.

معاون گردشگری کشور یادآور شد: تفاهم نامه گردشگری دو کشور نیز منقضی شده ولی می‌توانیم با حرکتی میانبر هم تفاهمنامه را تمدید کرد و هم سند اجرایی برای امضای یادداشت تفاهم آماده کرد.

به گفته تیموری علاوه بر این کارگاه مشترکی بین بخش خصوصی ایران و بلغارستان می‌توان تشکیل داد و در قالب یک برنامه زمان بندی شده می‌توان چند محور مهم را برای همکاری‌های دو کشور تعیین کرد.

وی افزود: شناخت بیشتر از کشورها به افزایش سفرهای گردشگری کمک می‌کند، ما به ترک‌ها هم این را گفته ایم. در سال حدود 2 میلیون ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند، اگر ارتباطات و تعاملات ایران و بلغارستان بیشتر شود، ممکن است تعداد سفرهای ایرانی‌ها به بلغارستان نیز افزایش یابد و برعکس این اتفاق در ایران بیافتد.

تیموری برای برگزاری تورهای آشناسازی اعلام آمادگی کرد و از هیات وزارت گردشگری بلغارستان که هم اکنون در ایران به سر می‌برند، دعوت کرد در تور آشناسازی شرکت کنند و در ادامه تاکید کرد: این آمد و شدهای حتماً به حرکتی اجرایی در توسعه گردشگری دو کشور منجر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، لوبن کانچر (Lyuben Kancher) معاون وزیر گردشگری بلغارستان در رأس هیأتی به دعوت جمهوری اسلامی ایران برای حضور در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به تهران سفر کرده است،

دوازدهمین نمایشگاه گردشگری ایران

دوازدهمین نمایشگاه گردشگری ایران روز سه‌شنبه با حضور 12 کشور از جمله ایتالیا، ترکیه، مالزی، آلمان، سنگاپور، تایلند، اندونزی، هند، کامبوج، افغانستان و پاکستان افتتاح شد.

در آیین افتتاح این نمایشگاه علاوه بر مونسان، عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق، ولی تیموری معاون گردشگری کشور، تعدادی از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف و جمع کثیری از فعالان صنعت گردشگری حضور داشتند.

این نمایشگاه که دیروز افتتاح شد و تا روز 26 بهمن در نمایشگاه دائمی تهران ادامه خواهد داشت و 660 شرکت گردشگری ایرانی و خارجی از ساعت 9 تا 17 پذیرای بازدیدکنندگان خواهند بود.

بسته‌های سفر برای استانهای کمتر شناخته شده، یکی از محورهای دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تهران و صنایع وابسته تهران است که در این رابطه یک‌صد برنامه جانبی در حاشیه این نمایشگاه به اجرا در می آید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟