کدخبر: 449679 19

رکنا: تراز دریاچه ارومیه در تاریخ ۹ دی ماه سال جاری به هزار و ۲۷۰.۵۶ متر رسید و وسعت دریاچه در حال حاضر رقم دو هزار و ۷۰.۴۳ کیلومتر مربع رانشان می دهد.

به گزارش رکنا، بررسی وضعیت دریاچه ارومیه تا تاریخ ۹ دی ماه سال جاری نشان می‌دهد که تراز دریاچه به هزار و ۲۷۰.۵۶ متر رسیده است به طوریکه این تراز در ابتدای مهرماه رقم هزار و ۲۷۰.۲۷ متر را نشان می‌دهد.

بررسی‌ها حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه نسبت به میانگین دراز مدت با رقم هزار و ۲۷۴.۶۳ متر با کاهش ۴.۰۷ متری روبرو بوده است.

از طرفی وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر معادل دو هزار و ۷۰.۴۳ کیلومتر مربع بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با وسعت هزار و ۷۵۹.۲۳ کیلومتر مربعی با رشد قابل توجهی روبرو بوده است.

همچنین وسعت دریاچه ارومیه نسبت به میانگین دراز مدت با وسعت چهار هزار و ۵۱۴.۸۸ کیلومتر مربع کاهش ۲ هزار و ۴۴۴.۴۵ کیلومتر مربعی داشته است.

لازم به ذکر است که حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در تاریخ ۹ دی ماه سال جاری رقم ۱.۶۰ میلیارد متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۰.۵۰ میلیارد متر مکعبی و نسبت به دراز مدت با کاهش ۱۴.۴۸ میلیارد متر مکعبی روبرو بوده است.

چندی پیش کیاست امیریان سرپرست دفتر مدیریت منابع آب حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه گفت: حجم آب دریاچه با حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش نسبت به سال گذشته به رقم یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی با اشاره به جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب سطحی حوضه آبریز دریاچه و اجرای مصوبات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تصریح کرد: با جمع‌آوری تعداد یک‌هزار و ۴۲۸ مورد موتورپمپ‌های حاشیه رودخانه، حجمی معادل ۶۴ میلیون متر مکعب و با انسداد ۳۱۴ مورد استخر‌های زهکش حاشیه رودخانه، حجمی معادل ۸ میلیون متر مکعب کاهش مصرف صورت گرفته است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها