حالا که اجلاس به پایان رسیده، تولید نفت 800 هزار بشکه کاهش یافته و البته ایران هم از این قاعده مستثنی شده، تمام بازی بر خلاف پیش‌بینی‌های رئیس جمهوری امریکا پیش رفته است. این سه گزاره، چیزی است که تقریباً تمام رسانه‌های جهان در گزارش‌ها و اخبارشان از اوپک روی آنها تأکید داشتند. رسانه امریکایی نیویورک تایمز در تیتر گزارشی می‌نویسد:«اوپک و متحدانش، در مقابل ترامپ، تولید نفت را کاهش دادند.» رسانه انگلیسی رویترز در یکی از گزارش هایش تیتر زده:«اوپک چراغ سبز ایران را برای کاهش 800هزار بشکه در روز گرفت.» این رسانه در عنوان گزارشی دیگر آورده است:«اوپک و روسیه برای کاهش تولید برخلاف فشار ترامپ Trump توافق کرده‌اند.» بلومبرگ درباره همین توافق می‌نویسد:«توافق فراتر از حد انتظار اوپک بعد از ماراتن مذاکرات.» پایگاه خبری اویل پرایس نیز در عنوان دو گزارش نوشته است:«اوپک در توافق لحظه آخری بازارها را سورپرایز کرد، افزایش قیمت‌ها بعد از توافق اوپک.»

ایران، برنده میدان اوپک؟

«ایران برنده این مذاکرات پرمنازعه بود، چرا که گفته می‌شود معافیت از کاهش تولید را به خاطر تحریم‌های امریکا دریافت کرده است.این موفقیت در سازمان اوپک به دنبال نشست‌های دوجانبه میان روسیه به عنوان واسطه اصلی میان عربستان و ایران صورت گرفته است.» بلومبرگ در یکی از اولین گزارش‌هایی که بعد از انتشار خبر نشست اوپک منتشر کرد، چنین ایران را پیروز میدان معرفی کرد. این رسانه در ادامه آورده است:«قیمت‌ها 5.8 درصد در لندن افزایش یافت، این مسأله‌ای است که خطر عصبانیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا را افزایش می‌دهد چرا که او از این گروه خواسته بود، قیمت‌ها را پایین نگه دارند.» هری چیلینووریان، رئیس بخش استراتژی بازارهای کالا در BNP به این رسانه می‌گوید:«با توجه به این‌که انتظارات درباره خروجی این نشست گفته شده بود، حالا نتیجه آن یک سورپرایز است. اوپک حالا سکان بازار Store نفت را در دست گرفته است، در حالی که روزهای گذشته غالباً غایب بود.» رویترز در گزارشی با برجسته کردن نقش روسیه در مخالفت با ترامپ، بارها به معافیت ایران از کاهش تولید نفت اشاره کرده و در بخشی از این گزارش با عنوان ماراتن دو روزه می‌نویسد:«بعد از ساعت‌ها مذاکره، ایران به اوپک چراغ سبز نشان داد و روسیه نیز گفت که حاضر به کاهش تولید است. در نهایت ایران، لیبی و ونزوئلا معافیت مؤثری دریافت کردند اما نیجریه که از ژانویه 2017 مستثنی شده بود، حاضر به مشارکت در کاهش تولید شد.» هلیما کرفت، مدیرعامل شرکت بازارهای سرمایه RBC به رویترز می‌گوید:«این توافق فراتر از انتظارات است اما جلسه بعدی در ماه آوریل برای سرعت بخشیدن به برنامه‌ریزی‌ها بسیار مهم خواهد بود. البته ما اصلاً نمی‌دانیم که تحریم‌های ایران در آینده چه تصویری خواهد داشت. ما نمی‌دانیم که چه حجمی از تولیدات ایران از بازار خارج خواهد شد.»

اکثر رسانه‌های خارجی نیز در گزارش هایشان نقش بیژن زنگنه، وزیر نفت را در رسیدن به این توافق برجسته کرده‌اند. سی ان بی‌سی در گزارشی می‌نویسد:«تحریم‌های امریکا علیه ایران، سومین تولیدکننده بزرگ اوپک، صادرات این کشور را به طرز قابل توجهی کاهش داده است. بیژن زنگنه، وزیر انرژی ایران استدلال کرد که کشور او نباید به خاطر تحریم‌هایی که از سوی سعودی‌ها هم حمایت می‌شود، مجبور به کاهش تولید شود. در نهایت، اوپک موافقت ایران را به همراه لیبی و ونزوئلا پذیرفت.»اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

ریحانه یاسینی

آیا این خبر مفید بود؟