مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری تصمیم واشنگتن مبنی بر معافیت 8 کشور از تحریم‌های نفتی ایران را اعلام کرد. این معافیت‌ها به مشتریان نفت ایران اجازه می‌دهد پس از اجرای تحریم‌ها در روز دوشنبه، همچنان خرید نفت از تهران را ادامه دهند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با 6 سنت کاهش به 72 دلار و 83 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با 55 سنت افت به 63 دلار و 14 سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی پس از رسیدن به نزدیکی بالاترین رقم 4 سال اخیر در اوایل اکتبر بیش از 15 درصد کاهش یافته است. در اوایل ماه اکتبر تحلیلگران نگران کمبود عرضه نفت به‌دلیل اجرای سختگیرانه تحریم نفتی ایران بودند.

پمپئو اشاره‌ای به نام کشورهای معاف از تحریم نکرد، اما گفت که اتحادیه اروپا که شامل 28 کشور می‌شود مشمول معافیت واحدی نخواهد شد.

به‌گفته یک منبع آگاه، کشورهای هند، عراق و کره جنوبی از جمله معاف‌شدگان هستند. بر اساس قوانین آمریکا این معافیت‌ها تنها می‌توانند تا 180 روز اعطا شوند. وزیر انرژی ترکیه گفته، به این کشور نیز اعلام شده که از‌ تحریم‌های نفتی ایران معاف خواهد شد.

جین مک‌گیلیان، تحلیلگر بازار Store نفت در این باره گفت: «به‌نظر می‌رسد تمام نگرانی‌ها در مورد کاهش عرضه ناشی از حذف نفت ایران از بازار رنگ باخته است».خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

 

آیا این خبر مفید بود؟