به گزارش گروه اقتصادی رکنا، به نقل از رویترز، آمار‌های منابع کشتیرانی حاکی از آن است که شرکت نایارا انرژی هند در ماه آگوست نسبت به ماه گذشته، خرید نفت از ایران را افزایش داده است.

به گزارش رویترز شرکت نایارا انرژی هند، میزان خرید نفت از ایران را به ۱۳۶ هزار بشکه در روز رسانده است. خرید نفت نایارا انرژی از ایران در ماه گذشته میلادی ۰.۸ درصد رشد داشته است. این شرکت در ماه جولای ۱۳۴ هزار و ۸۰۰ بشکه در روز از ایران نفت خریداری کرده بود.

از سوی دیگر رسانه هندی تریبون ایندیا نیز به نقل از منابع آگاه گزارش کرد دهلی‌نو صریحا به مقامات دولت ترامپ Trump اعلام کرده که به دلیل احتمال افزایش قیمت سوخت و نیز نیاز داخلی و خارجی اقتصاد رو به رشد خود قادر به قطع خرید نفت از ایران نیست.

این رسانه هندی ادامه داد مقامات هندی پس از سه دور مذاکره با مقامات آمریکایی و همچنین مذاکرات وزرای دفاع و خارجه هند و آمریکا این پیام را صریحا به دولت ترامپ منتقل کرده‌اند که اگرچه ممکن است بتوانند خرید نفت از ایران را تا حدودی کاهش دهند، اما توقف کامل واردات نفت از ایران یا به عبارتی به صفر رساندن آن برای دهلی‌نو امکان‌پذیر نیست.

یک مقام دولت هند گفت: قیمت سوخت هم‌اکنون هم در هند بسیار بالاست و اگر بهای جهانی نفت در پی تحریم نفتی ایران افزایش یابد، مشکلات ما تشدید و فشار آن در نهایت به مصرف‌کنندگان وارد خواهد شد. آمریکا در حال حاضر به خاطر مواضعش در عرصه بین‌الملل منزوی شده و اروپا، چین و روسیه همچنان به توافق هسته‌ای پایبند هستند.

سواراج یاماگ رسانه تحلیلی مطرح هندی نیز نوشت مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات به طرف هندی اعلام کرده است که آمریکا می‌خواهد تمام کشور‌هایی که با ایران رابطه تجاری دارند، این روابط را کاهش داده و در واقع واردات نفت از تهران را به طول کامل متوقف کنند. اما هند در مقابل این درخواست اعلام کرد ایران ۱۲ درصد از نیاز دهلی نو به نفت را تامین می‌کند و کاهش این مقدار امکان پذیر نیست، زیرا این امر بر قیمت و عرضه بنزین در این کشور تاثیر می‌گذارد و منافع هند تامین نخواهد شد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟