رکنا: در حالیکه دونالد ترامپ با خروج از برجام قصد دارد تحریم‌های جدیدی علیه تهران اعمال کند، چین به طور رسمی مسیر ریلی جدید خود به ایران را افتتاح کرد.

به گزارش گروه اقتصادی رکنا، به نقل از اسپوتنیک، چین به طور رسمی مسیر ریلی جدید خود به ایران را افتتاح کرد.

در حالیکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا رویکرد خصمانه خود را نسبت به تهران تشدید کرده است و با اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران به دنبال اعمال تحریم‌های جدید علیه این کشور است، چین بیش از پیش به دنبال افزایش موقعیت‌های تجاری با تهران است و این رویکرد پکن با افتتاح خط راه‌آهن بین‌المللی از چین به ایران بیشتر نمود یافته است. این خط راه‌آهن بین‌المللی شهر بایانور، شهری مرکزی در مغولستانِ چین و تهران را به هم وصل می‌کند.

مسیر دقیق این خطوط جدید راه‌آهن هنوز مشخص نیست زیرا در حال حاضر چندین پروژه کلان ریلی در این کشور وجود دارد که حتی برخی از آنها هند، به عنوان بزرگترین رقیب منطقه‌ای چین را شامل می‌شود. اما با توجه به اینکه شهر بایانور در نزدیکی مرز شمالی چین قرار دارد و خط راه‌آهن بین‌المللی قزاقستان در آنجا واقع است این احتمال وجود دارد که مسیر تجاری جدیدی از طریق سرزمین‌های متعلق به جمهوری‌های سابق عضو شوروی از جمله قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان ایجاد شود.

بنابر گزارش واشنگتن پست، قطار افتتاحیه از شهر بایانور با هزار و 150 تُن دانه آفتابگردان در مسیر قرار گرفت. بایانور بزرگترین منطقه تولیدکننده دانه آفتابگردان است. بنابر اعلام خبرگزاری شین‌هوا، این کشور سالانه 180 هزار تُن دانه آفتابگردان صادر می‌کند که نیاز بازارهای خاورمیانه، اروپا و آمریکا را تامین می‌کند.

در مقایسه با مسیر حمل و نقل دریایی، مسیر ریلی زمان تحویل کالا را 20 روز کوتاه‌تر می‌کند. اخبار مربوط به خطوط ریلی جدید چین به ایران در زمانی منتشر شده است که واشنگتن از تمامی شرکت‌های خود خواسته است امور تجاری با ایران را متوقف کنند. در مناقشه میان ایران و آمریکا، به نظر می‌رسد چین با توجه به پروژه‌های تجاری خود از ایران جانبداری خواهد کرد.

روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه چین در جلسه‌ای با رسانه‌ها اعلام کرد ایران و چین روابط و مناسبات اقتصادی معمول خود را حفظ خواهند کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: ما همکاری عملی و شفاف خود با ایران را براساس پایبندی به تعهدات بین‌المللی ادامه خواهیم داد. بنابر اعلام واشنگتن پست، میزان صادرات ایران به چین بیش از هر کشور دیگری است و شاخص صادرات ایران به چین 25 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها