خبر ویژه :

رکنا:معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس ساز مان راهداری و حل و نقل جاده ای کشور گفت: از طریق منابع داخلی سازمان، وام هایی کم بهره تا سقف سه میلیارد و 500 میلیون ریال برای نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای پرداخت می شود.

رکنا اقتصادی:داود کشاورزیان روز پنجشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان در سنندج افزود: این میزان تسهیلات، براساس 70 درصد قیمت خودرو، به صاحبان سواری، مینی بوس و اتوبوس پرداخت می شود.
او با بیان اینکه تقریبا تمامی اتوبوس ها به سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان(سپهتن) مجهز است ادامه داد: با استفاده از این سامانه، شرکت های تعاونی می توانند مانیتور کنترل داشته و از آن در جهت ارتقا ایمنی مسافران بهره گیرند. 
وی با بیان اینکه در سال های گذشته تصادفات زیادی در بخش حمل و نقل مسافر اتفاق افتاده که به عدم آشنایی رانندگان با برخی مسیرها برمی گردد اضافه کرد: طرحی برای ساماندهی خدمات مسافربری جاده ای به نام (شبکه سیرهمنام) ابلاغ ‌شده که بخشی از آن در حال اجرا است و متقاضیان تأسیس شرکت، شعبه و نمایندگی در چارچوب این آیین‌نامه اقدام می ‌کنند. 
وی با اشاره به اینکه بر اساس این طرح، شرکت های تعاونی و رانندگان آن، در مسیرهای مشخص و ثابتی اقدام به حمل مسافر می کنند ادامه داد: آشنایی رانندگان با مسیرهای کاری خود و کاهش تصادفات، از مزیت های این طرح است. 
کشاورزیان مهمترین ضعف ناوگان حمل و نقل جاده ای را فرسودگی ناوگان مینی بوس کشور عنوان کرد و گفت: این حوزه توان ترمیم خود را ندارد؛ چراکه درآمد صاحبان مینی بوس ها، در حدی نیست که بتوانند حتی اقساط وام های کم بهره را پرداخت کنند. 
وی افزود: اگر شرکتی در زمینه نوسازی ناوگان مینی بوس رانی، متقاضی شود این سازمان آمادگی همکاری های لازم را دارد. 
کشاورزیان اظهار کرد: پروژه هایی در سطح ملی برای ارتقا کیفی حمل و نقل جاده ای در دست اجرا است که شامل ساخت پاسگاه، نصب دوربین های نظارتی و نصب سامانه سپهتن می شود. 
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل کالا نیز به دنبال مدل  های مشابهی هستیم که ارتقا بهره وری ملی را به دنبال خواهد داشت. 
کشاورزیان با بیان اینکه نوسازی ناوگان باری کشور نیز در دست اقدام است اظهار کرد: برای این کار، وام هایی به متقاضیان داده می شود که 9 درصد سود آن را خود متقاضی پرداخت می کند. 
ور در ادامه به پایین بودن شبکه بزرگراهی کردستان اشاره کرد و گفت: سال گذشته اعتبارات خوبی برای این مهم، تخصیص داده شد و نیاز است باند دوم برخی محورهای استان، احداث شود. 
کشاورزیان با بیان اینکه افزایش نرخ ارز  و قیمت قیر در سال های گذشته از عوامل کاهش اعتبارات حوزه راه بود ادامه داد: باید منابع پایداری برای نگهداری راه ها پیش بینی شود تا اعتبارات، دستخوش کاهش منابع نشود. 
در آیین معارفه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان، از خدمات نعمت الله خواجه ای تقدیر و سید البرز حسینی به عنوان مدیرکل جدید این اداره، منصوب شد. 
در استان کردستان حدود هشت هزار کیلومتر راه وجود دارد که 90 درصد این راه ها در مناطق کوهستانی و تپه ماهور واقع شده است. 
کردستان با 28 هزار کیلومتر مربع در حاشیه جنوبی رشته کوه زاگرس قرار گرفته و یکی از مناطق سرسیر کشور است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها