رکنا: نخستین محموله ترانزیتی پاکستان به مقصد آکتائو قزاقستان از طریق خط ریلی کویته - زاهدان امروز سه شنبه وارد سیستان و بلوچستان شد.

رکنا اقتصادی: مدیرکل راه آهن جنوب شرق کشور مستقر در زاهدان، گفت: نخستین قطار حامل محموله ترانزیتی شامل سیب زمینی، انبه، نارنگی و برنج از مبدا پاکستان به مقصد قزاقستان توسط شرکت حمل و نقل بین المللی بهینه ترابر آژور به صورت آزمایشی وارد ایستگاه زاهدان شد.

مجید ارجونی افزود: این محموله که در حال جابجایی (عملیات ترانس شیپ) از قطار پاکستانی به قطار ایرانی است، امروز به سمت مقصد مورد نظر منتقل می شود.

وی با اشاره به اینکه مجموع ترانزیت سال گذشته کشور از طریق خط ریلی یک میلیون تن بوده است اظهار داشت: چنانچه ترانزیت نخستین محموله پاکستان به قزاقستان از خط ریلی جمهوری اسلامی با موفقت انجام شود امسال می توانیم درصد زیادی از ترانزیت کشور را به سیستان و بلوچستان اختصاص دهیم.

وی بیان کرد: بر اساس پیش بینی انجام شده قرار است سالانه یک میلیون تن کالا از طریق خط ریلی زاهدان ترانزیت شود.

با توجه به اینکه خط ریلی پاکستان با ایران متفاوت است امکان عزیمت قطار پاکستانی به داخل خط ریلی ایران وجود ندارد به همین سبب محموله های ترانزیتی با انجام عملیات ترانس شیپ (انتقال کالا از قطار پاکستانی به قطار ایرانی در ایستگاه راه آهن زاهدان) این کار انجام می شود.

راه آهن سیستان و بلوچستان را می توان ادامه راه آهن هندوستان محسوب کرد که در سالهای 1297 و 1298 (1918-1919 میلادی ) در قاره آسیا و شبه قاره هند به طول 600 کیلومتر از کویته به سمت زاهدان در مدت کمتر از 2 سال ساخته شد.

اکنون راه آهن جنوب شرق با داشتن 2 نوع خط عریض و استاندارد، اتصال ریلی به کشور پاکستان و قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شرق به غرب که سبب اتصال کشورهای پاکستان و شبه قاره هند به ترکیه، اروپا و آسیای مرکزی شده از اهمیت بین المللی ویژه ای برخوردار است و مورد تایید سازمان اکو و اسکاپ قرار دارد.

موقعیت راهبردی ایران به عنوان پل Bridge ارتباطی میان شرق و غرب موجب شده که از سالیان دور کالاها از طریق جاده های معروفی مثل جاده ابریشم، جاده مروارید و جاده هندوستان از ایران عبور کنند و در همین راستا با ساخت خطوط ریلی مشهد - بافق - بندرعباس و زاهدان - بم - کرمان و در آینده نزدیک مشهد - زاهدان - چابهار زمینه ایجاد کریدورهای بین المللی ترانزیت از طریق راه آهن و اتصال کشورهای آسیای مرکزی، دریای سیاه، قفقاز و اتحادیه اروپا با شبه قاره هند، خاور دور و کشورهای جنوب شرقی آسیا فراهم شده است.

در این میان شهر زاهدان و راه آهن جنوب شرق کشور بدلیل قرار گرفتن در مسیر کریدورهای ترانزیتی شرق به غرب و شمال به جنوب از اهمیت بین المللی برخوردار است به همین دلیل دولت برای شکوفایی اقتصادی منطقه ساخت راه آهن چابهار - زاهدان - مشهد به طول هزار و 330 کیلومتر را آغاز کرده است.

راه آهن زاهدان- کویته پاکستان در سال 1298 هجری شمسی به منظور حمل و نقل ادوات جنگی و نظامی توسط روسها ساخته شده که قرار بود تا سرخس استان خراسان رضوی ادامه داشته باشد که با پایان جنگ جهانی دوم ادامه ساخت آن متوقف شد.

فاصله ریلی راه آهن زاهدان -میرجاوه 94 کیلومتر و تا کویته پاکستان 650 کیلومتر است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر