اقتصادی خودرو کدخبر: 248923 ارسال پرینت 38

رکنا: صادرات خودرو و قطعات در امسال کاهش قابل توجهی در مقایسه با پارسال را تجربه کرد به طوری که از ۱۷۷ میلیون دلار در پارسال به ۱۱۳ میلیون دلار در ۱۱ ماهه امسال رسید.

رکنا اقتصادی: طی ۱۱ ماهه امسال ۲۴ هزار تن خودرو و قطعات از کشور صادر شد. این در حالی است که حجم صادرات خودرو و قطعات در سال گذشته به بیش از ۳۷ هزار تن رسید.

ارزش ریالی خودرو و قطعات صادر شده طی ۱۱ ماهه امسال ۳۵۶ میلیارد و ۳۸۷ میلیون تومان بود که در مقایسه با صادرات ۵۲۲ میلیارد و ۸۸۲ میلیون تومانی سال گذشته، کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

در مورد ارزش دلاری صادرات خودرو و قطعات طی ۱۱ ماهه سال جاری نیز باید به رقم ۱۱۳ میلیون و ۶۴۴ هزار دلار اشاره کنیم. بر اساس آمار گمرک، این رقم در مورد صادرات سال گذشته معادل ۱۷۷ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار بوده است.

هرچند آمار مربوط به سال گذشته عملکرد ۱۲ ماهه صنعت خودروسازی و قطعه سازی را نشان می‌دهد که با آمار ۱۱ ماهه امسال مورد مقایسه قرار گرفته است، اما قطعاً اتفاق خاصی طی یک ماهه پایانی سال نخواهد افتاد و آمارهای مربوطه تغییر چندانی نخواهد کرد.

کاهش صادرات خودرو و قطعات در حالی اتفاق افتاده که کیفیت حرف اول را در صادرات کالا می‌زند و به عنوان یک آیتم مهم در این زمینه نقش دارد.

در چنین شرایطی هرچند مدیران دولتی و مسئولان وزارت صنعت از بهبود کیفیت خودروهای داخلی سخن می‌گویند اما مشتریان ایرانی همچنان از پایین بودن کیفیت خودروها ناراضی هستند و ظاهراً این مسئله بر عملکرد خریداران خارجی نیز تأثیرگذار بوده است.

از سویی، تأمین ارز مورد نیاز صنعت خودرو از طریق صادرات همواره مورد تأکید مسئولان بوده و به این ترتیب کاهش ارزآوری صنعت خودرو عاملی برای دراز شدن دست خودروسازان به سمت کمک‌های دولتی خواهد بود. کمکی که نمونه آن را در پرداخت تسهیلات ۲۵۰۰ میلیارد تومانی دولت به خودروسازان در سال گذشته مشاهده کردیم اما این اقدام تنها باعث فروش خودروهای انبار شده در پارکینگ خودروسازان شد و نقشی در بهبود وضعیت صادرات خودروسازها نداشته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر