رکنا:رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: نوروز ۹۶ بهای بلیط اتوبوس ها و قطارها افزایش نمی یابد.

رکنا اقتصادی: محمود نوابی افزود: در سالهای گذشته بهای بلیط های اتوبوس ها و قطارها برای تعطیلات نوروز 20 درصد گران می شد که امسال این اتفاق نمی افتد.
نوابی درباره بهای بلیط هواپیماها نیز گفت: افزایش در مسیرهای پرتردد مانند ایام اربعین محاسبه می شود.
واحدهای صنفی اجرا نشده است افزود: تنظیم بازار فقط با نظارت امکان پذیر نیست.
نوابی گفت: سهم ما در فروشگاه های زنجیره ای فقط 8 درصد است در حالیکه در کشورهای پیشرفته این سهم 85 درصد است.
وی افزود: گشت های مشترک سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، دانشگاه ها و میراث فرهنگی برای نظارت بر بازار انجام می شود.
رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: در ده ماهه اخیر در حوزه قاچاق Contraband بازرسان سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حوزه کالای قاچاق 10 درصد کشفیات و 111 درصد افزایش تشکیل پرونده داشته اند و ارزش کالاهای ضبط شده به وسیله آنها در مقایسه با گذشته 21 برابر شده است.
وی گفت: سامانه 124 و پایگاه اینترنتی این سازمان آماده دریافت شکایات و پیشنهادات مردم است.
نوابی افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت از سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و برنامه های آن حمایت می کند اما منابع برای تامین حقوق کارکنان و بازرسان این سازمان کافی نیست.
وی حرکت سازمانهای مرتبط در تنظیم و نظارت بر بازار را نامطلوب اما رو به جلو دانست.
نوابی گفت: انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان در 30 انجمن استانی حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان و 290 انجمن شهرستانی در این زمینه و یک انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان در کشور وجود دارد. 
وی افزود: این انجمن ها دولتی نیستند و از نظر ساختار مالی مشکل دارند.
رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: 3 هزار و 450 ناظر افتخاری برای سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان کار می کنند که از این سازمان حقوق نمی گیرند.
نوابی درباره تخفیف های 50 درصدی برخی کالاها نیز گفت: این تخفیف ها تا 25 درصد منطقی اما تخفیف های 50 درصدی نشان می دهد قیمت گذاری از ابتدا اشتباه بوده است.
وی گفت: اگر قیمت کالاها روی آنها نصب شود موجب رقابت در تولید خواهد شد.
نوابی افزود: قانون Law به فروشندگان تکلیف کرده است که قیمت ها را روی کالاها نصب کنند.
وی گفت: در 63 کشور که ما روند نظارت آنها بر بازار را بررسی کردیم مشخص شد در هیچ کدام از آنها بازار رها نشده بلکه نظارت به عرضه و تقاضا رسیده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

ارسال نظر