صندوق بین المللی پول اعلام کرد

اقتصادی کدخبر: 236357 ارسال پرینت 32

رکنا : رتبه ایران در میان کشورهایی که بالاترین نرخ بیکاری دارند به 23 رسید ، یعنی بیکاری در سالهای اخیر در ایران بیشتر شده است .

                رکنا اقتصادی :  براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، نرخ بیکاری در ایران که در سال ٢٠١٤ بالغ بر 10/6 درصد بوده است، در سال ٢٠١٥ به 10/8 درصد و در سال ٢٠١٦ به 11/28 درصد افزایش یافته است. البته در تابستان سال جاری نرخ بیکاری باز هم بالاتر رفت و به 12/8 درصد رسید که البته در محاسبات و گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول به آن استناد نشد. این افزایش 1/8 درصدی نسبت به سال گذشته در حالی حاصل شد که شاخص رشد اقتصادی در ایران به شکل چشمگیری جهش داشته است، جهشی که هنوز نتوانسته خود را در ایجاد شغل نشان دهد.

در مقایسه با سایر کشورها نیز وضعیت اشتغال در ایران بدتر شده است و این کشور طی دو سال ٨ پله در رده‌بندی بیکارترین کشورهای جهان بالا رفته است. در سال ٢٠١٤ ایران از نظر رده‌بندی کشورهای جهان بر اساس بیشترین نرخ بیکاری در رتبه ٣١ قرار داشته اما در سال ٢٠١٥ در جایگاه ٢٥ و طی سال ٢٠١٦ در جایگاه ٢٣ قرار گرفته است. بر این اساس در سال ٢٠١٦ تنها ٢٢ کشور در جهان از نظر اشتغال وضعیت بدتری نسبت به ایران داشته‌اند که عبارتند از: آفریقای جنوبی، مقدونیه، بوسنی و هرزگووین، یونان، سودان، اسپانیا، صربستان، ونزوئلا، ارمنستان، آلبانی، کرواسی، باهاماس، تونس، قبرس، جاماییکا، مصر، سائوتومه، نیجریه، پورتوریکو، سورینام، بلز و ایتالیا. 

 اخبار مرتبط

ارسال نظر