آمار رسمی تولید ۴۵ قلم کالای صنعتی و معدنی منتشر شد

اقتصادی کدخبر: 234871 ارسال پرینت 13

رکنا:انتشار گزارش رسمی در خصوص وضعیت تولید چهل و پنج محصول منتخب نشان می دهد که ۶۰ درصد آنها با رشد مثبت تولید در مقایسه با پارسال رو به رو شده اند. به اعتقاد کارشناسان، تسهیل دسترسی به مواد اولیه در صنایع منتخب ناشی از اثرات برجام و تزریق منابع مالی جدید منجر به شتاب گرفتن چرخ تولید شده است.

رکنا اقتصادی : آمار تولید 45 محصول منتخب صنعتی و معدنی در 8 ماه منتهی به آبان‌ماه از ادامه روند بهبود تولید در بخش صنعت و معدن حکایت دارد. روند رو به رشد تولید در بخش صنعت با لغو تحریم‌های بین‌المللی آغاز و با تسریع دسترسی به مواداولیه و تجهیزات صنعتی شتاب گرفت، به‌طوری‌که براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در 8 ماه منتهی به آبان از میان 32 قلم کالای منتخب صنعتی 21 محصول رشد تولید را تجربه کردند و در این مدت 11محصول با افت تولید مواجه بوده‌اند.

از سوی دیگر آمار اعلام شده حکایت از کند شدن روند افت تولیدات محصولات منتخب معدنی دارد، افت تولیدات محصولات معدنی و صنایع معدنی در سال‌جاری آغاز شد به‌طوری‌که اکثر این محصولات در این مدت افت تولید را تجربه کردند، روندی که آمار 8 ماه منتهی به آبان حکایت از توقف آن دارد، به‌طوری‌که از میان 13 محصول منتخب معدنی و صنایع معدنی در مدت زمان مذکور 6 محصول رشد تولید را تجربه کردند، روند بهبودی که در آبان نسبت به مهر نمود بیشتری دارد. تسهیل در روند دسترسی تولیدکنندگان به مواد اولیه مورد نیاز از یکسو و تزریق منابع مالی موردنیاز از سوی دیگر، عمده دلیلی است که فعالان صنعتی بهبود روند تولید در بخش صنعت را به آن نسبت می‌دهند و معتقدند، با گذشت زمان شاهد بهبود بیش از پیش روند تولید در این بخش خواهیم بود. روندی که در بخش معدن و صنایع معدنی به بازشدن گره‌های صادراتی گره‌خورده است که به گفته فعالان این بخش با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که برای صادرات محصولات معدنی صورت گرفت، این چالش نیز در حال برطرف شدن است و این امر رشد تولید در گروه محصولات معدنی را به همراه داشته است.

براساس آمار اعلام شده در 8 ماه منتهی به آبان امسال، «کمباین»، «دوده»، «انواع سواری»، «الیاف و تاپس پلی‌استر» و «وانت» بیشترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند. آمار اعلام‌شده حکایت از آن دارد که در مدت زمان مورد بررسی تولید «کمباین» بیشترین رشد را در میان محصولات منتخب تجربه کرده، به‌طوری که در مدت زمان موردبررسی در مجموع 236 دستگاه «کمباین» در کشور تولید شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد حدود 63 درصدی داشته است.

«دوده» تولید شده در این مدت نیز برابر با 67هزار و 100 تن بوده است که این محصول با این میزان تولید توانست رشد حدود 38‌درصدی را تجربه کند. پس از «دوده» در مدت زمان مورد بررسی «انواع‌سواری» بیشترین رشد تولید را تجربه کرده‌اند. «انواع سواری» تولید شده در این مدت برابر با 760‌هزار دستگاه بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 37 درصدی را تجربه کرده است.

از سوی دیگر در مدت زمان مورد بررسی «دی.‌ام.‌تی»، «الیاف اکریلیک»، «نخ پلی‌استر»، «روغن نباتی» و «انواع تلویزیون‌تخت» بیشترین افت تولید را در میان 32 محصول صنعتی نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند.

در میان محصولاتی که بیشترین افت تولید را در مدت زمان مورد بررسی تجربه کرده‌اند، می‌توان به «دی.‌ام.‌تی» اشاره کرد که افت تولید بالغ بر 90 درصدی را تجربه کرده است. براساس آمار اعلام شده تولید این محصول در 8ماه منتهی به آبان سال جاری برابر با هزار و 600 تن بوده است. روند تولید «دی.‌ام.‌تی» چند ماهی به‌طور کامل متوقف بوده اما آمار تولید آبان ماه حکایت از آغاز تولید این محصول دارد. براساس آمار اعلام شده در آبان در مجموع هزار و 200 تن «دی.‌ام.‌تی» در کشور تولید شده است. از سوی دیگر، براساس داده‌های اعلام‌شده تولید «الیاف اکریلیک» نیز برابر با 6 هزار و 900 تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت نزدیک به 43 درصدی را تجربه کرده است.

آمار اعلام شده حکایت از آن دارد که تولید «الیاف اکریلیک» در مهر ماه سال جاری به‌طور کامل متوقف شده است؛ روندی که در آبان ماه سال جاری نیز ادامه داشته و موجب شد تا تولید «الیاف اکریلیک» در آبان ماه نسبت به مهرماه تغییری نداشته باشد.

«نخ پلی‌استر» تولیدی در این مدت نیز برابر با 137 هزار و 800 تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت حدود 25 درصدی را ثبت کرده است. تولید «نخ پلی‌استر» در آبان نسبت به مهر ماه نیز نزولی بوده؛ به‌طوری‌که مجموع تولید «نخ پلی‌استر» در آبان ماه برابر با 17هزار و 200 تن بوده که با توجه به آمار اعلام شده تولیدکنندگان این محصول نسبت به مهر ماه افتی 4/ 4 درصدی را تجربه کرده‌اند.

«روغن نباتی» نیز در این مدت افتی 13درصدی در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل داشته است. براساس آمار اعلام‌شده در مدت زمان مورد بررسی در مجموع 866 هزار و 500 تن روغن نباتی در کشور تولید شده است. «روغن نباتی» تولید شده در مدت زمان مشابه سال قبل برابر با 997 هزار و 700‌تن بوده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

منبع:اقتصاد نیوزاخبار مرتبط

ارسال نظر