برخی عادات به مروز باعث تغییر رنگ دندان ها می شود که البته می توان با برخی محصولات شیمیایی و راهکارهای خانگی دوباره دندان ها را سفید و براق کرد.

 این روزها تبلیغات خدمات دندان پزشکی و راهکار های شیمیایی که دندان ها را سفید می کند، همه جا به جشم می خورد. در حالی که برخی از این راهکار ها به مینای دندان آسیب جدی وارد می کنند که گاهی غیر قابل جبران است.

پیش از هر چیزی به یاد داشته باشید که برخی عادات روزانه مانند سیگار کشیدن و نوشیدن قهوه، باعث تغییر رنگ دندان می شود و برعکس، برخی مواد غذایی می تواند رنگ دندان ها را سفید و درخشان کند. به عنوان مثال بسیاری از میوه ها و سبزیجات مثل گلابی، سیب،‌ هویج، گل کلم، کاهو، کلم بروکلی و اسفناج برای سفید کردن دندان بسیار مفید هستند. این خوراکی ها به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی فیبر، از دندان ها محافظت می کنند و جلوی تغییر رنگ آن ها را می گیرند. پنیر نیز به دلیل اینکه حاوی پروتئین و چربی است و باعث ترشح بزاق می شود و فسفر و کلسیم تولید می کند، برای سفید کردن دندان موثر است.

در ادامه این مطلب شما را با برخی از شگفت انگیز ترین راهکار های خانگی سفید کردن دندان آشنا می کنیم :

پوست پرتقال

پست پرتقال و به خصوص قسمت سفید آن که لایه میان پرتتقال و پوست بیرونی است، یک درمان عالی برای سفید کردن دندان به شمار می رود. این قسمت از پوست پرتقال، مزوکارپ نامیده می شود و حاوی ماده ای است که به سفید شدن رنگ دندان کمک می کند. برای این منظور مزوکارپ پرتقال را به مددت 45 ثانیه روی دندان ها بمالید و بعد از گذشت نیم ساعت آن ها را بشوئید.

توت فرنگی و جوش شیرین

به کمک توت فرنگی و جوش شیرین می توانید خمیری تهیه کنید که باعث سفید کردن رنگ دندان می شود. خمیر به دست آمده را به دندان ها بمالید و اجازه دهید 20 دقیقه باقی بماند و سپس دندان های خود را مسواک بزنید. از این خمیر حداکثر دو بار در هفته استفاده کنید.

پودر ذغال فعال

پودر ذغال کربن شاید برای سفید کردن دندان کمی عجیب به نظر برسد، اما یکی از بهترین راهکارهای خانگی است. روی مسواک خود کمی پودر ذغال فعال بریزید و دندان های خود را مسواک کنید.

برخی راهکارهای دیگر:

روزانه یک عدد سیب میل کنید. این میوه دندان ها و لثه ها را تقویت می کند.

برگ مریم گلی را در یک لیوان آب جوش بگذارید و دندان ای خود را با آن بشوئید. می توانید همچنین یک برگ مریم گلی را بجوید.

دو قاشق غذا خوری آب اکسیژنه را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و به آرامی روی دندان ها بمالید. سپس دندان های خود را با آب فراوان شست وشو دهید. مراقب باشید که این محلول را نبلعید.

یک خمیر از مخمر آبجو و دو قاشق غذاخوری نمک و آب تهیه کنید. این محلول را به دندان ها بمالید و سپس شست و شو دهید. مراقب باشید این خمیر را فرو ندهید.

توصیه های نهایی :

همیشه دهان خود را تمیز نگه دارید.

دندان های خود را بسیار محکم مسواک نزنید.

از نخ دندان استفاده کنید.

سیگار نکشید.

در مصرف نوشیدنی های کافئین دار، مثل قهوه و چای زیاده روی نکنید.

نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟