به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان، بابک محبوب علیلو در جلسه بحث و برررسی در ارتباط با «ایجاد بستر مناسب در اجرایی کردن مجازات های جایگزین حبس بویژه الزام به خدمات عمومی رایگان موضوع ماده 79 قانون Law مجازات اسلامی و نیز جذب و اشتغال محکومین پس از خروج از زندان» با اشاره به اینکه از چهار دهه قبل جرم Crime شناسان به این نتیجه رسیده اند که برخوردهای قهرآمیز صِرف جوابگو نیست و نمی تواند آسیب های اجتماعی و جرایم را کاهش دهد و حتی در بعضی موارد نتیجه عکس می دهد گفت: در کنار عدالت کیفری سزادهنده، عدالت ترمیمی هم لازم است تا با مشارکت جامعه، افرادی که بزهکار بوده و مرتکب جرم می شوند به زندگی اجتماعی باز گردند و همچنین آسیب روانی و خسارت های مادی افراد بزهدیده را جبران کند و حالت تنش بین آنها را از بین ببرد.

وی با تأکید بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت دستگاه های استانی و تشکل های مردمی در اجرای مجازات های جایگزین حبس افزود: اگر زندانی Prisoner پس از خروج از زندان Prison برای مدتی تحت پوشش حمایت مادی و معنوی قرار گیرد می توان وی را از ارتکاب دوباره جرم منصرف کرد.

معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان در برخی موارد زندانی کردن فرد متهم اجتناب ناپذیر است ادامه داد: نگرش به زندانی بایستی تغییر کند؛ با دور شدن از آموزه های اسلامی گرفتار مشکلات خواهیم شد. فردی که زندانی می شود لزوماً جانی بالفطره نیست و پس از خروج از زندان نباید طرد شود. طرد زندانی موجب ایجاد روحیه ستیزه جویی در وی می شود.

در ادامه جلسه پس از بحث و بررسی مقرر شد موسسات خیریه استان کماکان در راستای پوشش حمایتی و فراهم نمودن زمینه اشتغال محکومین بویژه اشتغال زنان را بعد از تحمل مجازات، در اولویت کاری خویش قرار دهند و سازمان ها و تشکل های مردم نهاد، موسسات خیریه استان و واحدهای صنعتی و تولیدی، ضمن حمایت و اعطای تسهیلات به محکومین آزاد شده، زمینه اشتغال آنها را در واحدهای صنعتی و تولیدی در حد امکان فراهم کنند.

همچنین مقرر شد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در امر توانمند سازی و اشتغال محکومین، آموزش های لازم و حرفه آموزی را به محکومین (در حین دوره محکومیت) فراهم کند و در این راستا اداره کل زندان های استان با مشارکت در اجرای این طرح از ظرفیت های ایجاد شده در این زمینه به نحو مناسب و مطلوب استفاده کند.

نیز مقرر شد پیش نویس تفاهم نامه شهرداری کلانشهر تبریز با دادگستری کل استان آذربایجان شرقی در راستای اجرای مجازات های جایگزین حبس بویژه الزام به خدمات عمومی رایگان تهیه و مقدمات اجرای آن فراهم شود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟