با حضور مسئولین قضایی استان کرمان طرح پابند الکترونیکی جهت مراقبت الکترونیکی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در این استان اجرا شد.

یدالله موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه این طرح برای اولین بار در استان کرمان اجرا می‌شود، گفت: با تلاش معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان و اداره کل زندان‌های استان این طرح به ثمر رسید و استان کرمان برای نخستین بار به مراقبت الکترونیکی از زندانیان در حالت حبس دست پیدا خواهد کرد.

نماینده عالی دستگاه قضائی در استان کرمان عنوان کرد: این طرح با هدف کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها و هزینه‌های دولت و کاهش آسیب‌هایی که در جامعه فرد زندانی Prisoner و خانواده‌ی وی را تهدید می‌کند اجرا می‌شود.

این مقام ارشد قضایی در استان کرمان با بیان این مطلب که امروز در استان کرمان مقدمات و زیرساخت‌های لازم این سامانه آماده شده است گفت: ۱۲ پابند الکترونیکی سهمیه استان کرمان است و امروز طبق اجرای ماده ۶۲ قانون Law مجازات اسلامی به ۴ نفر از زندانیان این پابند الکترونیکی نصب می‌شود.

رئیس شورای قضائی استان کرمان افزود: جرایم تعزیری درجه ۵ تا درجه ۸ و متهمانی که در اجرای بند «چ» ماده ۲۱۷ قرار تامین مراقبت الکترونیک دارند، می‌توانند از سامانه مراقبت الکترونیکی استفاده کنند، اما گفتنی است که محکومین به حبس با رضایت خود زندانی و در محدوده مشخص زیر سامانه الکترونیکی تحت نظارت قرار می‌گیرند.

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: محکومینی که متقاضی استفاده از این مراقبت الکترونیکی هستند، باید یک سپرده تودیع کنند تا برای خساراتی که اگر احیانا به این سامانه وارد کردند از آن سپرده برای تعمیر آن استفاده شود و همچنین محکوم بایستی اجاره‌ای نیز به صورت ماهیانه پرداخت کند.

وی افزود: این طرح در ابتدا در مرکز استان اجرا می‌شود و سعی می‌کنیم پس از بررسی و دریافت پابند‌های بیشتر این طرح رادر زندان Prison شهرستان‌ها نیز اجرا شود

حمید خالقی معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان کرمان نیز در این مراسم با بیان این مطلب که استان کرمان برای نخستین بار به صورت رسمی این طرح الکترونیکی را انجام می‌دهد، گفت: فردی که از این پابند استفاده می‌کند، اصلا مشخص نمی‌شود و او می‌تواند زندگی عادی خود را در سطح جامعه داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که سامانه نظارت این افراد در تهران است و زندانی از تهران تحت نظارت است، تصریح کرد: این دستگاه مانند "جی پی اس" عمل کرده و توسط سیستم مانیتورینگ در تهران کنترل می‌شود در صورت هرگونه دستکاری قابل مشاهده است و به وی تذکر و هشدار داده می‌شود و اگر فرد به هشدار‌ها بی‌اعتنا باشد، به قاضی Judge دادگاه اعلام خواهد شد تا اقدامات لازم در این خصوص اتخاذ شود.

وی افزود: ما با این دستگاه می‌توانیم فرد را در خانه و در اتاق خاص محدود کنیم، اما کسانیکه امروز پابند به آن‌ها زده می‌شود در محدوده شهر کرمان می‌توانند تردد کنند و دستگاه در صورت خروج متهم از شهر کرمان هشدار می‌دهد اگر متهم قصد خروج از محدوده را دارد باید به مرکز مراقبت اعلام کند.

خالقی به ویژگی‌ها و مزایای دیگر این دستگاه اشاره کرد و گفت: این دستگاه شارژی است و در صورت اتمام شارژ فرد متهم هر مسیری را طی کند پس از انجام شارژ مکان‌ها مشخص می‌شود.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان کرمان افزود: اگر به سیستم آسیبی وارد شود خود فرد باید هزینه آن را پرداخت کند.

رمضان امیری مدیر کل زندان‌های استان کرمان نیز در این جلسه گفت:: با عملکرد خوب سیستم قضایی در استان کرمان خوشبختانه شاهد برنامه‌های خوبی از نظر حمایتی و قضایی در حوزه زندان استان درسطح ملی و کشوری هستیم.

وی با تبیین مشکلات و آسیب‌های زندانیان و خانواده‌های آنان و وضعیت بعضی از زندان‌ها از نظر تراکم جمعیت گفت: این سامانه باعث می‌شود که تعدادی از مجرمین به زندان وارد نشوند و در کنار خانواده خود دوران حبس خود را سپری کنند.

مدیر کل زندان‌های استان کرمان افزود: حدود ۷۰۰ نفر در استان داریم که شامل استفاده از این سامانه می‌شوند و باید مشکلات و نقایص این سامانه را شناسایی کند.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

اعتراف رقیه به فیلمبرداری غیر اخلاقی از اعضای شورای شهر بابل درتاریکخانه / آخرین خبر از پرونده

این 2 مامور در تهران راز مخوفی داشتند + عکس بدون پوشش

اعتراف رشیدپور به ترسیدن از چند نماینده خاص مجلس !+ فیلم

اولین فیلم از شهادت 2 مامور پلیس میناب / شهیدی که زنده شد! + عکس

این 2 مرد را می شناسید / آن ها مسافران شیطانی در تهران بودند + عکس

همخوابی بیشرمانه نامادری با پسر 14 ساله شوهرش / نصف شب به سراغم آمد و ...+عکس

پیدا شدن جسد دوم در پارتی مستانه ساحل تاریک بابلسر !+ عکس

تنها زن عضو شورای شهر بابل برادرش را تحویل دادستانی داد +عکس

تن فروشی خیابانی رکسانا برای انتقام از نامزد خائن!

مریم کاظمی کارگردان و مدیر تئاتر شهر تهران دستگیر شدند + عکس

پشت‌پرده فیلم‌های غیر اخلاقی در شورای شهر بابل / زن عکاس چه نقشی داشت؟

تجاوز پسر جوان به زن 68 ساله همسایه / این زن هیچ شکایتی نکرد!

جمشید برای تجاوز به مهتاب او را با بی ام و ریسش به ویلای رییس خود برد!

آیا این خبر مفید بود؟