خانه تکانی پاییزی در کاروانسرای تاریخی میامی

به گزارش رکنا از سمنان؛ مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان میامی خبر از پایان عملیات مرمت کاروانسرای تاریخی این شهر داد و گفت: عملیات مرمت کاروانسرای تاریخی در میامی که از چند روز قبل آغاز شده بود روز گذشته به پایان رسید.

سید محمدصادق رضویان در خصوص عملیات اجرایی مرمت این کاروانسرای ارزشمند افزود: در این مرحله از مرمت کار برچیدن آجرفرش و کاه‌گل بام و اجرای مجدد، عایق‌کاری جوی‌های آب اطراف عمارت آقایان، دوخت و دوز ترک‌ها در طاق حجره‌ها انجام شد. 

وی گفت: اجرای ناکش در ضلع شمالی بنا باهدف جلوگیری از نفوذ رطوبت، اجرای آجرفرش، بندکشی همراه با تخلیه بند‌های فرسوده، تعویض آجر‌های فرسوده بام، سم‌پاشی و مبارزه با علف‌های هرز از دیگر اقدامات انجام شده است.

سید محمدصادق رضویان افزود: سامان‌دهی جدار جنوبی و شرقی، بندکشی و اصلاح شیب‌بندی باهدف هدایت نزولات جوی در مراحل قبلی مرمت انجام‌شده است.

رضویان بابیان اینکه این بنا در مرکز شهر میامی واقع‌شده  گفت : این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته‌شده و در سر درورودی کاروانسرا، کتیبه‌های سنگی حجاری و نصب شده که در تاریخ ساخت و بانی آن در روی آن درج شده است

کاروانسرای میامی با زیربنای پنج هزار و ۲۵۰ متردر عهد صفوی ساخته شده و به شماره ۱۷۱۸ در سال ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حسن رستم زاده/ سمنان

کدخبر: 844502
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟