آتش سوزی در ۲۵ هکتار از اراضی ملی قزوین

به گزارش رکنا ازقزوین؛ قاسم زاده اظهار داشت: این میزان مربوط به ۲۴ فقره آتش سوزی در اراضی ملی عمدتا مرتعی استان قزوین بوده است.

وی با بیان اینکه آتش سوزی در اراضی ملی استان قزوین نسبت به سال گذشته با کاهش چشمگیری روبرو بوده که البته کاهش بارندگی ها و کم شدن پوشش گیاهی در آن دخیل بوده، گفت: سال گذشته ۵۲ فقره آتش سوزی در اراضی ملی استان داشتیم.

به گفته این مسوول، بیشتر حوادث آتش سوزی در اراضی ملی استان قزوین عامل انسانی بوده که در این راستا تلاش داریم تا با فرهنگ سازی در جوامع محلی به خصوص دامداران، کشاورزان و روستاییان از وقوع چنین اتفاقاتی در سال های آینده جلوگیری کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین با بیان اینکه در سال ۹۸ نیز شاهد آتش سوزی بیش از ۸۰۰ هکتار اراضی ملی در سطح استان بودیم، اظهار داشت: این آمار با تلاش یگان حفاظت منابع طبیعی و اطلاع رسانی به جوامع محلی کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: امسال از ۲۱ مورد تصرف و تعرض به اراضی ملی در شهرستان‌های مختلف حین تخلف جلوگیری به عمل آمد.

محسن قاسم زاده افزود: در این رابطه با ورود به موقع یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین از تعدی و تصرف ۱۷ هکتار از اراضی ملی توسط سودجویان جلوگیری شد.

وی اظهار داشت: تبصره یک ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع این اجازه را به عوامل یگان حفاظت منابع طبیعی داده که در صورت مشاهده هرگونه تعرض و تصرف به اراضی ملی، ورود یافته و زمین های تصرف شده را آزادسازی کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: هرگونه فنس کشی و حصارکشی، شخم زنی، کاشت محصول و نهال یا ساخت و ساز در اراضی ملی مصداق تصرف و تعرض به این زمین ها بوده و مطابق قانون با افراد متخلف برخورد می شود.

این مسوول همچنین یادآور شد: حمایت های دستگاه قضایی موجب شده تا در زمینه رفع تصرف اراضی ملی دستاوردهای خوبی در استان قزوین داشته باشیم و همچنین رسیدگی به پرونده های مربوط به تعرض به اراضی ملی نیز با سرعت خوبی پیگیری می شود.

قاسم زاده اضافه کرد: شهروندان در صورت مشاهده تعرض و تصرف اراضی ملی به دست سودجویان می توانند مراتب را برای رسیدگی یگان حفاظت منابع طبیعی با شماره ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

لیلا بیگدلی/قزوین

 

کدخبر: 844038
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟